Register to reply

The price of coffee

by Ivan Seeking
Tags: coffee, price
Share this thread:
Ivan Seeking
#1
Aug6-11, 11:56 PM
Emeritus
Sci Advisor
PF Gold
Ivan Seeking's Avatar
P: 12,501
What coffee do you buy and what do you pay for it?

We used to drink Millstone's French Roast, but when we started paying $1 per ounce at Safeway, I'd had enough. I think they kept shrinking their bags and we never noticed. The next thing I knew, a 10 oz bag was ~$10! It's good but not THAT good.

I can buy a 2lb can of Yuban's dark roast for about $9. It's a lot better than most regular brands but is still so so. I'm been thinking about shopping online but I may be wasting my time. Is $1 per oz high for specialty coffees?

I know I can buy the generic stuff for a lot less but I do have my limits! After all, I live in Oregon. We have standards to maintain.
Phys.Org News Partner Science news on Phys.org
Scientists develop 'electronic nose' for rapid detection of C. diff infection
Why plants in the office make us more productive
Tesla Motors dealing as states play factory poker
Dickfore
#2
Aug7-11, 12:02 AM
P: 3,014
I pay $2.00 per grande sized cup. Is it too much?
S_Happens
#3
Aug7-11, 12:03 AM
PF Gold
S_Happens's Avatar
P: 302
I typically drink medium roasts. I like a local roaster here in Houston called Duncan.

http://duncancoffee.com/

Most of their blends are around $9-10 per lb plus shipping. They sent me a card with my first order for a discount of 10% or so. It ends up at $12-15 per lb which is still just under $1/oz.

mcknia07
#4
Aug7-11, 12:14 AM
mcknia07's Avatar
P: 321
The price of coffee

I, too, get from a local. I went to the opening of the store and paid $6 a lb for special roasts.

Before that we buy the Folgers vanilla biscotti from the grocery storevwhen it's on sale.
Chi Meson
#5
Aug7-11, 08:43 AM
Sci Advisor
HW Helper
Chi Meson's Avatar
P: 1,772
We get either Green Mountain or Peet's, whichever is on sale, for around $6 for a 12 oz bag. Every now and then there is a bag that is arbitrarily fantastic; otherwise, they are both usually "pretty good."
Insanity
#6
Aug7-11, 09:50 AM
P: 60
Beaumont Coffee
Classic Roast (medium)
33.9 oz for $5.98
17.6 per oz

I place more standard on the beer and ales I drink then the coffee.
I probably drink more tea then coffee though.

Brewing beer myself, I have figured 5 gallons of my pale ale comes to $9.46/5 gallons, not including cost of water and propane.
So maybe $11.00/5 gallons.
$11.00/640 fl oz=1.7 per fl oz or 20.6 per 12oz bottle.

Twinings English Breakfast Tea
Medium tea strength
20 bags, 1.41oz for $2.79
$1.97 per oz
Good with milk and sugar, proper british style.
turbo
#7
Aug7-11, 10:31 AM
PF Gold
turbo's Avatar
P: 7,363
I like Chock Full o' Nuts New York dark roast. It's pretty inexpensive and it teams up well with my espresso maker.

~$5.60/lb in the 28 oz can. Cheap.
Fewmet
#8
Aug7-11, 10:42 AM
P: 329
I buy Gevalia and blend it with a a somewhat less expensive coffee bought at the local market. The Gevalia is $14.50 per pound and very good. The other coffee is $11.00 per pound. The prices feel high, but (estimating tax and shipping) it comes out to about fifty cents a cup. The savings over any brewed cup I could buy is very pleasing.
Evo
#9
Aug7-11, 12:08 PM
Mentor
Evo's Avatar
P: 26,552
I buy whatever is on sale, Maxwell House or Folger's, usually $6 for 29.2 ounces. If I drank it black like I used to, I'd go for something better, but since I'm hooked on flavored creamers, it doesn't matter that much.
Astronuc
#10
Aug7-11, 03:13 PM
Admin
Astronuc's Avatar
P: 21,880
Quote Quote by Evo View Post
I buy whatever is on sale, Maxwell House or Folger's, usually $6 for 29.2 ounces.
Same here.
If I drank it black like I used to, I'd go for something better, but since I'm hooked on flavored creamers, it doesn't matter that much.
I drink coffee with cream/milk, or black if I don't have cream. If I have coffee or vanilla flavored ice cream, then I'll pour the coffee over a large tblsp of ice cream, and may be add honey. Sometimes I add nutmeg to my coffee.

I used drink Seaport coffee, which is pretty strong. I prefer strong coffee - as it is made in EU or ME.
Andre
#11
Aug7-11, 03:20 PM
PF Gold
Andre's Avatar
P: 5,459
One kg (2.2 lbs) Cafe Espresso d'Italia (beans) for 5.49 Euro at 'het Kruidvat', You can google that.
BobG
#12
Aug7-11, 06:35 PM
Sci Advisor
HW Helper
BobG's Avatar
P: 2,280
Millstone Columbian. I buy the beans and grind them just prior to brewing.

I think it's $7 something per pound at the military commisary, but I was shocked when I had to buy some at the local King Super for around $9.80 something. I'd still buy it even at that price. I like my coffee.
lisab
#13
Aug7-11, 07:00 PM
Mentor
lisab's Avatar
P: 2,990
The cheapest *good* coffee around here is Trader Joe's, I think. Two pounds for about $12 to $14.

Really good coffee is one of life's pleasures .
Evo
#14
Aug7-11, 07:24 PM
Mentor
Evo's Avatar
P: 26,552
Spawn of Evo drinks Tim Hortons, it is really good.

http://www.amazon.com/Cans-Tim-Horto...2762939&sr=8-4

Holy Crud!! $89.99 for two 32 oz cans? $20+ a pound?

And I drank a lot of it when I was kitten sitting for her.
Ivan Seeking
#15
Aug7-11, 07:30 PM
Emeritus
Sci Advisor
PF Gold
Ivan Seeking's Avatar
P: 12,501
Quote Quote by BobG View Post
Millstone Columbian. I buy the beans and grind them just prior to brewing.

I think it's $7 something per pound at the military commisary, but I was shocked when I had to buy some at the local King Super for around $9.80 something. I'd still buy it even at that price. I like my coffee.
Are you sure those are 1 Lb bags for $9.80? The bags at Safeway are only 10.2 ounces!
Ivan Seeking
#16
Aug7-11, 07:34 PM
Emeritus
Sci Advisor
PF Gold
Ivan Seeking's Avatar
P: 12,501
Quote Quote by Evo View Post
I buy whatever is on sale, Maxwell House or Folger's, usually $6 for 29.2 ounces. If I drank it black like I used to, I'd go for something better, but since I'm hooked on flavored creamers, it doesn't matter that much.
I have a customer that complains if I buy the cheap coffee. What more proof does one need for a qualified tax deduction! I guess I should get his complaint in writing.

He always goes to high-end coffee houses and he's from Vancouver, so he has some serious coffee attitude.
dlgoff
#17
Aug7-11, 07:37 PM
Sci Advisor
PF Gold
dlgoff's Avatar
P: 2,726


Classic House Blend. 12oz for less than $7.

http://www.biffscoffee.com/
Janus
#18
Aug7-11, 08:12 PM
Emeritus
Sci Advisor
PF Gold
Janus's Avatar
P: 2,361
Since I have to take it decaf, and I don't have a lot of time in the AM, I usually just do Folger's Instant Decaf with a flavored creamer.

My wife, however, likes Sleepy Monk


Register to reply

Related Discussions
Coffee! How much coffee do you drink? General Discussion 77
No coffee?! General Discussion 40
How do you want your coffee? General Discussion 40
Hot coffee Fun, Photos & Games 16