Search results

  1. F

    Regular heptagon, finding value of unknowns

    How do I use 128.57 degrees to help me find the unknowns?
  2. F

    Regular heptagon, finding value of unknowns

    Homework Statement Homework Equations (n-2)*180[/B] The Attempt at a Solution 11.a: 7-2=5, 5*180= 900. 900/7= 128.57 degrees b. How do you find the unknowns?[/B]
  3. F

    Interior angles of a polygon

    a+130+x=360 180-100=80 x=80 130+80+85= 295 360-295=65 a=65
  4. F

    Interior angles of a polygon

    Homework Statement Homework Equations sum interior angles (n-2)*180 angles of a quadrilateral: a+b+c=d = 360 [/B] The Attempt at a Solution What do you do with the exterior angle? 80+130+a+x=360
  5. F

    Isosceles triangle with angle bisector

    ADB=50+65+65=180 angle bisector -> angle on a line 180 degrees. 180-65=115 x= 180-115=65, 65/2=32.5 CBD=32.5+115+32.5 x=32.5
  6. F

    Isosceles triangle angles

    x+146-x+x=180 x+146=180 x=34, 180-34=146 146/2=73 x=73
  7. F

    Isosceles triangle with angle bisector

    Homework Statement Find x[/B] Homework Equations a+b+c=180[/B] The Attempt at a Solution ADB= 65+65+50=180 How do I find x in DBC?
  8. F

    Isosceles triangle angles

    I marked this solved
  9. F

    Isosceles triangle angles

    Homework Statement Find x[/B] Homework Equations a+b+c=180 [/B] The Attempt at a Solution So RP=RQ, the base angles are x and (146-x), normally the base angles are the same but in this scenario they are different. x+146-x+?=180
  10. F

    Scalene triangle angles

    Thanks a lot man, I got confused but now I understand it, after isolating x I just plug it into the equation. x: 93/2 = 46.5 degrees (x-12): 46.5-12= 34.5 degrees a+b+c=180 46.5+34.5=81 180-81=99 degrees
  11. F

    Scalene triangle angles

    Yeah but I'm not trying to find one variable, I'm trying to find 3 angles, according to the answers Obviously I know the answers now but I want to understand the step by step process behind it so I can learn from it.
  12. F

    Scalene triangle angles

    Homework Statement The three angles of a scalene triangle are x degrees, (x-12) degrees and (2x+6) degrees. What sizes are the angles?[/B] Homework Equations Triangle = a+b+c =180 Scalene = no equal size or angles[/B] The Attempt at a Solution So what do you do with (x-12) degrees and...
  13. F

    Angle properties: Angles centered at a point?

    Thank you ehild, your explanation really helped a lot. 45+(x+44)+(3x-23)+3x=360 7x+66=360 7x=294 7x/7=294/7 x=42
  14. F

    Angle properties: Angles centered at a point?

    Homework Statement Find what x is I don't understand what to do with (3x-23). Homework Equations Angles centered at a point: a+b+c+d=360 https://drtayeb.files.wordpress.com/2011/03/igcse-math-extended.pdf (here is a pdf of the textbook, Exercise 4A, 3i.)[/B] The Attempt at a Solution...
Top