Block sliding down a ramp

  • Thread starter EchoTheCat
  • Start date
  • #1
EchoTheCat
21
1

Homework Statement


A block with a mass of 820 g starts from rest at the top of an inclined plane that is 106 cm long and makes an angle of 49.5 degrees with the horizontal. It accelerates uniformly down the ramp and reaches the bottom in 0.89 s. What is the coefficient of kinetic friction on the ramp?

Homework Equations


x=vot +0.5at2
uk = Fk/N

The Attempt at a Solution


In order to calculate coefficient of friction, I need the normal force and Fk.
vo = 0 (starts at rest)
x = 106 cm = 1.06 m
t = 0.89 sec
a = ?
1.06 = 0.5(0.89 2)(a)
a = 2.67643 m/s/s
Then, Fk = (2.67643 m/s/s)(0.82 kg) = 2.1947 N
N = (0.82 kg) (9.8 m/s/s) cos 49.5 degrees = 5.219 N
2.1947/5.219 = 0.421
 

Answers and Replies

  • #2
RedDelicious
138
43
a = 2.67643 m/s/s
Then, Fk = (2.67643 m/s/s)(0.82 kg) = 2.1947 N

You're going to want to rethink this. The net force was friction? Where is gravity in all of this?
 
  • #3
Chandra Prayaga
Science Advisor
652
150
Draw a diagram and show all the forces on the block. That is always the correct starting point.
 
  • #4
EchoTheCat
21
1
You're going to want to rethink this. The net force was friction? Where is gravity in all of this?
The vertical component of gravity is 0.82*9.8*cos 49.5 degrees = 5.219
The horizontal component of gravity would be 0.82*9.8*sin 49.5 degrees = 6.1106.
So, Fx(net) = 6.1106 - 2.1947 = 3.9159 ?
And uf = 3.9159/5.219 = 0.750 ?
 
  • #5
PeroK
Science Advisor
Homework Helper
Insights Author
Gold Member
2021 Award
22,652
14,125
The vertical component of gravity is 0.82*9.8*cos 49.5 degrees = 5.219
The horizontal component of gravity would be 0.82*9.8*sin 49.5 degrees = 6.1106.
So, Fx(net) = 6.1106 - 2.1947 = 3.9159 ?
And uf = 3.9159/5.219 = 0.750 ?

You perhaps mean the normal and tangential components of gravity. Think this through:

You calculated the acceleration.

What can you work out immediately from this? Hint: think of Newton's laws.
 
  • #6
EchoTheCat
21
1
You perhaps mean the normal and tangential components of gravity. Think this through:

You calculated the acceleration.

What can you work out immediately from this? Hint: think of Newton's laws.
I don't think I understand what you're saying.

Mass is given as 0.82 kg, and I calculated acceleration to be 2.67642. So then force would be 2.195.
 
  • #7
Chandra Prayaga
Science Advisor
652
150
As PeroK says: You should always start from first principles. If you draw the diagram, you will know what are all the forces acting on the object. Then you can write Newton's law. Then you can define a coordinate system, take components, and then look for the unknowns.
Incidentally, your use of the words "vertical" and "horizontal" is not corect. You should refer to a coordinate system which you define< in this case, as an axis parallel to the inclined plane and one perpendicular to the inclined plane (again, diagram!).
 
  • #8
EchoTheCat
21
1
theta = 49.5 degrees
Fg = (0.82 kg) (9.8 m/s/s) = 8.036 N
Fn = Fgy = Fg cos 49.5 degrees = 8.306*cos 49.5 degrees = 5.219 N
Fa = 2.67643 m/s/s * 0.82 kg = 2.195 N
Fgx = Fg * sin 49.5 degrees = 6.1106 N
 

Attachments

  • force diagram.PNG
    force diagram.PNG
    16.6 KB · Views: 449
  • #9
Chandra Prayaga
Science Advisor
652
150
Good. So, what is Newton's second law?
 
  • #10
EchoTheCat
21
1
net force = mass x acceleration
 
  • #11
PeroK
Science Advisor
Homework Helper
Insights Author
Gold Member
2021 Award
22,652
14,125
net force = mass x acceleration

Okay, so first you calculated the acceleration. From that you got the total net force.

Now, what forces are acting on the block? In fact, you have those in your diagram. So, which force do you need to calculate now?
 
  • #12
EchoTheCat
21
1
I need to calculate Fk, the force of kinetic friction.
 
  • #13
PeroK
Science Advisor
Homework Helper
Insights Author
Gold Member
2021 Award
22,652
14,125
I need to calculate Fk, the force of kinetic friction.

So, how do you do that? Think about what forces you already know.
 
  • #14
EchoTheCat
21
1
Wouldn't Fk = Fgx - Fa = 6.1106 - 2.195 = 3.9156 N?
 
  • #15
PeroK
Science Advisor
Homework Helper
Insights Author
Gold Member
2021 Award
22,652
14,125
Wouldn't Fk = Fgx - Fa = 6.1106 - 2.195 = 3.9156 N?

If ##F_a## is the net force, then that is correct.

Finally, how do you get the coefficient of friction from the frictional force?
 
  • #16
EchoTheCat
21
1
3.9159/5.219 = 0.750
 
  • #18
EchoTheCat
21
1
Fk = 3.9159
Fn = 5.219
uf = Fk/Fn = 3.9159/5.219 = 0.750
 
  • #19
PeroK
Science Advisor
Homework Helper
Insights Author
Gold Member
2021 Award
22,652
14,125
Fk = 3.9159
Fn = 5.219
uf = Fk/Fn = 3.9159/5.219 = 0.750

The method looks right. I haven't checked the numbers, though.

PS ##\mu = 0.75## looks right!

You can only really give the answer to two decimal places.
 
Last edited:

Suggested for: Block sliding down a ramp

Replies
5
Views
293
  • Last Post
Replies
16
Views
96
Replies
3
Views
500
Replies
11
Views
517
  • Last Post
Replies
17
Views
280
Replies
2
Views
381
  • Last Post
Replies
14
Views
496
Replies
7
Views
337
Top