1. Not finding help here? Sign up for a free 30min tutor trial with Chegg Tutors
    Dismiss Notice
Dismiss Notice
Join Physics Forums Today!
The friendliest, high quality science and math community on the planet! Everyone who loves science is here!

Finding actual price

  1. Nov 18, 2005 #1
    An 8 lbs. roast beef cost $2.79/lb. The edible portion is 65%. What is the actual price of the roast.?

    This is what i did

    1lb cost $2.79, so 8lbs cost $22.32. Am i correct, this will be the actual price right. What do i need to do with 65%. Please help.
  2. jcsd
  3. Nov 18, 2005 #2
    find the cost that you paid for the roast beef, and find how much of that 8lb roast beef was edible.
  4. Nov 18, 2005 #3


    User Avatar

    Staff: Mentor

    Please do not do multiple posts of a problem.
  5. Nov 19, 2005 #4
    I didn't do multiple posts of any problems. I am not aware of it. Please let me know where did i do multiple posts.
  6. Nov 20, 2005 #5

    Thanks, am comming up with actual price of $22.32. Am i correct,plz let me know, thanks.
  7. Nov 20, 2005 #6
    well, the amount of edible roast beef is 0.65 * 8 lb

    so then you would take the price you paid and divide it by the amount that's edible to find the cost per pound. your answer isnt exactly correct
Know someone interested in this topic? Share this thread via Reddit, Google+, Twitter, or Facebook

Have something to add?

Similar Discussions: Finding actual price