1. Not finding help here? Sign up for a free 30min tutor trial with Chegg Tutors
    Dismiss Notice
Dismiss Notice
Join Physics Forums Today!
The friendliest, high quality science and math community on the planet! Everyone who loves science is here!

Help me to find this selling price

  1. May 25, 2008 #1
    a grocesser purchased 80 kg of rice at the rate of 13.50 per kg and mixed it with 120 kg rice at the amount of 16 per kg.at what rate per kg should he sell the mixture to gain 16%
     
  2. jcsd
  3. May 25, 2008 #2

    Hootenanny

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor
    Gold Member

    Hi again neha1,

    Please note that you must show some effort in attempting to solve the question yourself before we can help you.
     
  4. May 25, 2008 #3
    am not aware of this cost price and selling price equations
     
  5. May 25, 2008 #4

    Hootenanny

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor
    Gold Member

    Neither am I, but I would imagine that you are expected to derive expressions for each individual case rather than remembering specific formulae.
     
  6. May 25, 2008 #5

    HallsofIvy

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor

    What did he pay for all of the rice? How much rice did he buy? From that, how much did he pay "per kilogram" for the rice?

    He wants to make a 16% gain. What price is 16% more than what he paid?
     
Know someone interested in this topic? Share this thread via Reddit, Google+, Twitter, or Facebook

Have something to add?



Similar Discussions: Help me to find this selling price
  1. Finding actual price (Replies: 1)

  2. Finding actual price (Replies: 5)

  3. Help me find y (Replies: 7)

Loading...