1. Limited time only! Sign up for a free 30min personal tutor trial with Chegg Tutors
    Dismiss Notice
Dismiss Notice
Join Physics Forums Today!
The friendliest, high quality science and math community on the planet! Everyone who loves science is here!

Homework Help: I need help solving this problem, I have started but I don't know if I got it right

  1. Jul 8, 2011 #1
    Vanillin (used to flavor foods) can be detected at 2.0 x 10-11 g/L of air. If the current price of 50g of vanillin is $112, determine the cost to supply enough Vanillin so that you would be able to detect it in an aircraft hanger with a volume of 5.0 x 107ft3

    What I did was 5.0x107ft3 x28.32L= 1.42x109L, then I did

    2.0x10^-11*g/L 1.42 x10^9L= 2.84x10^-2 g, then


    2.84x10^-2 g* $112/50g= $6.36 x10^-2 or $.064?? but it does not seem right to me. Thanks for your help
     
  2. jcsd
  3. Jul 8, 2011 #2

    Pengwuino

    User Avatar
    Gold Member

    Re: I need help solving this problem, I have started but I don't know if I got it rig

    Yup that looks right.
     
  4. Jul 8, 2011 #3
    Re: I need help solving this problem, I have started but I don't know if I got it rig

    Nice problem. I think the point of this, in addition to making you work out how to do unit conversions and so on, is to demonstrate how incredibly sensitive your sense of smell can be.
     
Share this great discussion with others via Reddit, Google+, Twitter, or Facebook




Loading...
Similar Threads for need help solving
How to calculate weight needed for a concentration