Dismiss Notice
Join Physics Forums Today!
The friendliest, high quality science and math community on the planet! Everyone who loves science is here!

The price of coffee

  1. Aug 6, 2011 #1

    Ivan Seeking

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor
    Gold Member

    What coffee do you buy and what do you pay for it?

    We used to drink Millstone's French Roast, but when we started paying $1 per ounce at Safeway, I'd had enough. I think they kept shrinking their bags and we never noticed. The next thing I knew, a 10 oz bag was ~$10! It's good but not THAT good.

    I can buy a 2lb can of Yuban's dark roast for about $9. It's a lot better than most regular brands but is still so so. I'm been thinking about shopping online but I may be wasting my time. Is $1 per oz high for specialty coffees?

    I know I can buy the generic stuff for a lot less but I do have my limits! After all, I live in Oregon. We have standards to maintain.
     
  2. jcsd
  3. Aug 7, 2011 #2
    I pay $2.00 per grande sized cup. Is it too much?
     
  4. Aug 7, 2011 #3

    S_Happens

    User Avatar
    Gold Member

    I typically drink medium roasts. I like a local roaster here in Houston called Duncan.

    http://duncancoffee.com/

    Most of their blends are around $9-10 per lb plus shipping. They sent me a card with my first order for a discount of 10% or so. It ends up at $12-15 per lb which is still just under $1/oz.
     
  5. Aug 7, 2011 #4
    I, too, get from a local. I went to the opening of the store and paid $6 a lb for special roasts.

    Before that we buy the Folgers vanilla biscotti from the grocery storevwhen it's on sale.
     
  6. Aug 7, 2011 #5

    Chi Meson

    User Avatar
    Science Advisor
    Homework Helper

    We get either Green Mountain or Peet's, whichever is on sale, for around $6 for a 12 oz bag. Every now and then there is a bag that is arbitrarily fantastic; otherwise, they are both usually "pretty good."
     
  7. Aug 7, 2011 #6
    Beaumont Coffee
    Classic Roast (medium)
    33.9 oz for $5.98
    17.6¢ per oz

    I place more standard on the beer and ales I drink then the coffee.
    I probably drink more tea then coffee though.

    Brewing beer myself, I have figured 5 gallons of my pale ale comes to $9.46/5 gallons, not including cost of water and propane.
    So maybe $11.00/5 gallons.
    $11.00/640 fl oz=1.7¢ per fl oz or 20.6¢ per 12oz bottle.

    Twinings English Breakfast Tea
    Medium tea strength
    20 bags, 1.41oz for $2.79
    $1.97 per oz
    Good with milk and sugar, proper british style.
     
    Last edited: Aug 7, 2011
  8. Aug 7, 2011 #7

    turbo

    User Avatar
    Gold Member

    I like Chock Full o' Nuts New York dark roast. It's pretty inexpensive and it teams up well with my espresso maker.

    ~$5.60/lb in the 28 oz can. Cheap.
     
    Last edited: Aug 7, 2011
  9. Aug 7, 2011 #8
    I buy Gevalia and blend it with a a somewhat less expensive coffee bought at the local market. The Gevalia is $14.50 per pound and very good. The other coffee is $11.00 per pound. The prices feel high, but (estimating tax and shipping) it comes out to about fifty cents a cup. The savings over any brewed cup I could buy is very pleasing.
     
  10. Aug 7, 2011 #9

    Evo

    User Avatar

    Staff: Mentor

    I buy whatever is on sale, Maxwell House or Folger's, usually $6 for 29.2 ounces. If I drank it black like I used to, I'd go for something better, but since I'm hooked on flavored creamers, it doesn't matter that much.
     
  11. Aug 7, 2011 #10

    Astronuc

    User Avatar

    Staff: Mentor

    Same here.
    I drink coffee with cream/milk, or black if I don't have cream. If I have coffee or vanilla flavored ice cream, then I'll pour the coffee over a large tblsp of ice cream, and may be add honey. Sometimes I add nutmeg to my coffee.

    I used drink Seaport coffee, which is pretty strong. I prefer strong coffee - as it is made in EU or ME.
     
  12. Aug 7, 2011 #11
    One kg (2.2 lbs) Cafe Espresso d'Italia (beans) for 5.49 Euro at 'het Kruidvat', You can google that.
     
  13. Aug 7, 2011 #12

    BobG

    User Avatar
    Science Advisor
    Homework Helper

    Millstone Columbian. I buy the beans and grind them just prior to brewing.

    I think it's $7 something per pound at the military commisary, but I was shocked when I had to buy some at the local King Super for around $9.80 something. I'd still buy it even at that price. I like my coffee.
     
  14. Aug 7, 2011 #13

    lisab

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor
    Gold Member

    The cheapest *good* coffee around here is Trader Joe's, I think. Two pounds for about $12 to $14.

    Really good coffee is one of life's pleasures o:).
     
  15. Aug 7, 2011 #14

    Evo

    User Avatar

    Staff: Mentor

  16. Aug 7, 2011 #15

    Ivan Seeking

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor
    Gold Member

    Are you sure those are 1 Lb bags for $9.80? The bags at Safeway are only 10.2 ounces!
     
  17. Aug 7, 2011 #16

    Ivan Seeking

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor
    Gold Member

    I have a customer that complains if I buy the cheap coffee. What more proof does one need for a qualified tax deduction! I guess I should get his complaint in writing. :rofl:

    He always goes to high-end coffee houses and he's from Vancouver, so he has some serious coffee attitude.
     
  18. Aug 7, 2011 #17

    dlgoff

    User Avatar
    Science Advisor
    Gold Member

    [PLAIN]http://www.biffscoffee.com/images/biffs_logo_thing.png [Broken]

    Classic House Blend. 12oz for less than $7.

    http://www.biffscoffee.com/" [Broken]
     
    Last edited by a moderator: May 5, 2017
  19. Aug 7, 2011 #18

    Janus

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor
    Gold Member

    Since I have to take it decaf, and I don't have a lot of time in the AM, I usually just do Folger's Instant Decaf with a flavored creamer.

    My wife, however, likes http://www.sleepymonkcoffee.com/" [Broken]
     
    Last edited by a moderator: May 5, 2017
Know someone interested in this topic? Share this thread via Reddit, Google+, Twitter, or Facebook




Similar Discussions: The price of coffee
  1. Proper coffee (Replies: 37)

  2. Coffee in the saucer. (Replies: 17)

  3. Price reductions (Replies: 1)

  4. Nap or coffee? (Replies: 10)

  5. No coffee? (Replies: 40)

Loading...