Recent content by Gregs6799
-
What is the formula for calculating the mass of air in a piston?
So I wasn't far off the right answer with 440000 x 0.1 = 44,000 8.314 x 298 = 2477.572 44000 / 2477.572 = 17.759 moles just didn't multiply by 29, which I didn't see in the given formula, unbelievable. Sorry for taking up much of your time, your either born with the brains or your not. Many...- Gregs6799
- Post #7
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
What is the formula for calculating the mass of air in a piston?
I tried replacing (m/Mr) with n (moles) nRT 17.75 x 8.314 x 298 = 43976 (unless that's in grams is way too high.) And RT / PMr 8.314 x 298 / 44000 x 2478 = 139.53, again too high if its in kgs.- Gregs6799
- Post #5
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
What is the formula for calculating the mass of air in a piston?
I think Mr = 44000 / 17.75 = 2478 and probably didn't put in the formula, not sure what units that would be in.- Gregs6799
- Post #3
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
What is the formula for calculating the mass of air in a piston?
Homework Statement Homework Equations pV = (m/Mr)RT (this is the formula given but I got the wrong answer using it) The Attempt at a Solution Mass = PV / RT R = 8.314 P1 x V2 / R x T1 M = 220 x 0.1 / 8.314 x 298 = 788.549kg Mass = 788.549kg P = 440000 V = 0.1 R = 8.314 T = 298...- Gregs6799
- Thread
- Air Mass Piston
- Replies: 6
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
Hinged Water Storage Tank -- Calculate the force on one side
So pretending the hinge is at the top I've got: Iy (instead of Ix) = 1^3 x 0.5 / 3 = 0.166m Iy(0.166) + Ad^2 (0.5 x 0.5^2) = 0.291m- Gregs6799
- Post #15
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
Hinged Water Storage Tank -- Calculate the force on one side
I'll have a look at that tomorrow, I've at work soon, thanks!- Gregs6799
- Post #14
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
Hinged Water Storage Tank -- Calculate the force on one side
Yes both- Gregs6799
- Post #12
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
Hinged Water Storage Tank -- Calculate the force on one side
No calculus either I'm afraid the notes are pretty much physics and very little math. But is bh^3 / 3 not along the right path? And something like: 1.00 x 0.5^2 / 3 + 1.00 x 0.5 x 025^2 = 0.1145m 0.1145 / 0.125 = 0.916m- Gregs6799
- Post #10
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
Hinged Water Storage Tank -- Calculate the force on one side
My notes don't cover integration.- Gregs6799
- Post #8
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
Hinged Water Storage Tank -- Calculate the force on one side
Sorry for the late reply I've got: H = 0.5 z = 0.5 d = 0.5 F = 1000 H - z = (0.5 - 0.5) = 0, d x F = 0.5 x 1000 = 500 z x d x z = (0.5 - 0.5) = 0, 0.5 x 0.5 x 0.5 = 0.125m Which is my 1st moment for the 2nd moment I've been told should be about the hinge so bh^3/ 3 = 0.0416 (not bh^3/12)...- Gregs6799
- Post #6
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
Hinged Water Storage Tank -- Calculate the force on one side
(a) L = 1m H = 0.5m W = 0.5m Area = 1 x 0.5 = 0.5 Y = 0.5 / 2 = 0.25 1st moment of area = 0.5 x 0.25 = 0.125 Water thrust force F = p x g x 1st moment of area F = 1000 x 9.81 x 0.125 = 1,226.25N My correct answer for 1st moment.- Gregs6799
- Post #3
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
Hinged Water Storage Tank -- Calculate the force on one side
Homework Statement A hinged water storage is shown below. Its top side is denoted as C, the narrow side as B and the long side as A. Assume water density is 1000 kg/m3 and gravity is 9.81 m/s2 Side A is hinged at the bottom edge and secured using a clasp at its top edge. Dimensions are: L =...- Gregs6799
- Thread
- Force Storage Tank Water
- Replies: 15
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
The mass of air in the pressurised air tank
It's just the picture I have makes it look fairly small, but with the equations I've done it has to be the correct answer. Sorry it's taken so long but in my notes there's no examples with different values to compare and my tutor isn't easy to get hold of. Thanks again.- Gregs6799
- Post #31
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
The mass of air in the pressurised air tank
141,295.85g so 141kg which again seems so high- Gregs6799
- Post #29
- Forum: Introductory Physics Homework Help
-
The mass of air in the pressurised air tank
4879moles x 28.96 = 141,295.85 141,295.85 / 4879 = 28.96 Molecular mass = 28.96kg- Gregs6799
- Post #27
- Forum: Introductory Physics Homework Help