Find the mass of Ag around the Nickel pole

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
prishila
Messages
36
Reaction score
0

Homework Statement


A nickel pole is put in an AgNO3 solution with volume 50ml and concentration 0.1 mol/litre until the concrentration is 0.02 mole/litre. Find the mass of Ag that is put around the Nickel pole.

Homework Equations


2AgNo3+Ni->Ni(NO3)2+2Ag
number of moles= concrentration*volume
n1=0.1*0.05=0.005 moles
n2=0.02*0.05=0.001 moles.
n1-n2=0.004 moles.
So the numebr of Ag moles will be 0.004 too

The Attempt at a Solution


n1=0.1*0.05=0.005 moles
n2=0.02*0.05=0.001 moles.
n1-n2=0.004 moles.
So the number of Ag moles will be 0.004 too
Then m=0.004*108=0.432 moles. Am I right?
 
Physics news on Phys.org
prishila said:
m=0.004*108=0.432 moles

Grams, not moles. Other than that what you did looks OK.