How Much Gas is Produced from 8.8g of N2O Decomposition at STP?

  • Thread starter Thread starter chawki
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Decomposition
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
13 replies · 8K views
chawki
Messages
504
Reaction score
0

Homework Statement


Dinitrogen monoxide (nitrous oxide) N2O decomposes producing nitrogen and oxygen gases.
The atomic masses are N: 14.0 and O: 16.0
The molar volume of an ideal gas at STP is 22.4 dm3/mol

Homework Equations


Calculate the total volume of produced gases at STP, when 8.8 grams of dinitrogen monoxide decomposes?

The Attempt at a Solution


Vtotal des gaz=VN+VO

N2O -------> 2N + O
8.8g---------mN
44g/mol------14g/mol

mN=(8.8*14)/44=2.8g
nN=2.8/14=0.5mol.

22.4=VN/nN
VN=22.4*nN
VN=22.4*0.5=11.2L?
 
Physics news on Phys.org
It shouldn't be like this ?
N2O -------> 2N + O
8.8g---------mN
44g----------2*14g

then mN=5.6g.
nN=mN/MN=5.6/14=0.4mol

22.4=VN/nN
VN=22.4*0.4=8.96L

Please tell me if this is correct, I'm confused if we should put 2*14 in this method or not. and then when calculating n, i used only 14.

if it's correct, we do same for O and then we add the volumes to each other to find the total volumes of gases.
 
Last edited:
The correct reaction should be of course

[tex]2\mbox{N}_{2}\mbox{O} \longrightarrow 2\mbox{N}_{2} + \mbox{O}_{2}[/tex]

Apologies, I didn't check your equation for correction and jumped directly into the numbers.

Please, redo the calculations.

Thanks
 
2N2O-------> 2N2+O2
8.8g----------mN
2*44g--------2*28

mN=(2*28*8.8)/88=5.6g

nN=mN/MN
nN=5.6/14 (im not sure if we should divide by 14 or by (2*14))
nN=0.4mol

22.4=VN/nN
VN=22.4*0.4
VN=8.96L
 
Last edited:
No, no. Because of the molecule being diatomic, the molar mass of nitrogen is 2x14 = 28 grams/mol. So it's 0.2 moles of nitrogen = 4.48 liters of nitrogen normal cond of temp and pressure.
 
Last edited:
I don't get it, i just finished editing my previous solution, please check it!
 
chawki said:
2N2O-------> 2N2+O2
8.8g----------mN
2*44g--------2*28

mN=(2*28*8.8)/88=5.6g

nN=mN/MN
nN=5.6/14 (im not sure if we should divide by 14 or by (2*14))
nN=0.4mol


22.4=VN/nN
VN=22.4*0.4
VN=8.96L

The issue is in the bolded part. The number of moles of nitrogen is 5.6 grams/28 grams/mol = 0.2 mols.

So the volume which corresponds is 0.2 x 22.4 = 4.48l
 
ok so for O2

2N2O----------->2N2+O2
8.8g-----------------mO2
2*44g---------------32g

mO2= 3.2g
nO2=mO2/MO2=3.2/32=0.1 mol of O2

22.4=VO2/nO2
VO2=2.24L

Vtotal=4.48+2.24=6.72L

should we write mN or mN2
same thing for O2
 
Last edited:
dextercioby said:
No, no. Because of the molecule being diatomic, the molar mass of nitrogen is 2x14 = 28 grams/mol. So it's 0.2 moles of nitrogen = 4.48 liters of nitrogen normal cond of temp and pressure.

The 2*14 comes from N2 or from 2N, i guess it's from N2!