How Much SiCl4 Results from 2.8g of Silicon with 50% Yield?

  • Thread starter Thread starter a.a
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 5K views
a.a
Messages
126
Reaction score
0

Homework Statement


The direct reaction of silicon with Cl_2 the yield of SiCl4 is 50%. How many grams of SiCl4 are obtained in the reaction of 2.8 g of silicon with excess chlorine?


Homework Equations


Si= 28.0855g
SiCl4= 169.8963g
Si + 2Cl2 --> SiCl4


The Attempt at a Solution


2.8g Si = (84.94815 g SiCl4/28.0855 g Si)* 2.8g Si
= 8.468 g SiCl4
= 8.5 SiCl4

Could someone please let me know if I made any mistakes?
 
Physics news on Phys.org
a.a said:
2.8g Si = (84.94815 g SiCl4/28.0855 g Si)* 2.8g Si = 8.468 g SiCl4

This is obviously wrong - perhaps just what you wrote is wrong, as the final number looks OK. But for sure 2.8 g Si doesn't equal 8.468 g SiCl4.

However - where is the yield percentage used? Have you forgot?
 
sorri, the way i wrote is is wrong, i ment to say that 2.8 Si produces 8.468 g SiCl_4
i used the percentage yeild in that i said 84.94815 g SiCl4 rather than 169.8963g
 
Use precentage as the last step, after you calculate correct stoichiometric amount. Numbers look OK.