How to Calculate the Mass of Anhydrous Cu(NO3)2 from Its Hydrate?

  • Thread starter Thread starter Precursor
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Mass
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 12K views
Precursor
Messages
219
Reaction score
0
Homework Statement
What is the mass of the anhydrous compound in [tex]Cu(NO_{3})_{2} * 2.5 H_{2}O[/tex]
, in other words, the [tex]Cu(NO_{3})_{2}[/tex], if 4.875g of the hydrated compound is used?


The attempt at a solution
What I did was find the formula mass of [tex]Cu(NO_{3})_{2}[/tex] which turned out to be 187.57g
Cu= 1 * 63.55 = 63.55
N= 2 * 14.01 = 28.02
O = 6 * 16.00 = 96.00

The formula mass of the water is 45.05g
H= 2.5(1.01 * 2) = 5.05g
O= 2.5(16.00 * 1) = 40g

From here I set up a ratio:
4.875/232.62 = x/187.57
x = 3.931g of [tex]Cu(NO_{3})_{2}[/tex]

Is this right?
 
Physics news on Phys.org