3.0 kg bottle thrown upward with 55 N force for 80 cm

  • Thread starter Thread starter jen333
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Dynamics
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
7 replies · 2K views
jen333
Messages
58
Reaction score
0
Hey!
hope someone can help me on this question:

A 3.0L (3.0kg) bottle of water is thrown vertically upward with a force of 55N. How high will it go if the force is applied for a distance of 80cm starting from rest?
This answer given is 69cm

I know that the acceleration of the bottle while the upward force is applied is 8.5m/s^2, and the applied force is 55N, and drew an FBD
Other than that, i don't know where to start to carry out this question!
 
Physics news on Phys.org
Look at the equations of motion at constant acceleration.

v(t) = v_0 + at

x(t) = x_0 + vt +0.5at²
 
quasar987 said:
Look at the equations of motion at constant acceleration.

v(t) = v_0 + at

x(t) = x_0 + vt +0.5at²

sorry, but i still don't understand
in those formulas, an amount of time is required isn't it?
 
First of all, I would like to edit an error in my first post: The equations are

v(t) = v_0 + at

x(t) = x_0 + v_0t +0.5at²


Those are the equations that tell you how the speed and the position of a particle evolve in time when it is subject to a constamt acceleration a.

You know it starts from rest (v_0 = 0). You can also set your coordinate axes such that x_0 = 0 too. Additionally, F=ma ==> a = F/m = 55/3. Now the equations become considerably simpler:

v(t) = (55/3)t

x(t) = 0.5(55/3)t²

From those, can you find at which time t the bottle is at position x = 0.80 m ?
 
EDIT: Forgot to include work done by gravity.

You have a force acting over a distance. That means work is done on the system.

Work done, [tex]U = Fd - mgh = (55 N)*(.8m) - (0.8m)(9.81)(3) = 20.5 J[/tex]

Work and Energy Equation [tex]T_i + U = T_f[/tex]

T is kinetic energy [tex]T = \frac{1}{2}mv^2[/tex]

[tex]T_i = 0[/tex] because you start from rest,[tex]v = 0[/tex], so [tex]T = 0[/tex]

[tex]T_f[/tex] will equal the work done. [tex]T_f = 20.5[/tex] J

From that you can get speed. [tex]T_f = \frac{1}{2}mv^2 = 20.5[/tex]

You have mass m, solve for velocity v. [tex]v = 3.69[/tex] m/s

Now it becomes a kinematics problem. Initial velocity is 3.69 m/s.
Final velocity is 0 (corresponding to its max height it will reach). Acceleration is -9.81 m/s^2 (gravity)

Using[tex]v_f^2 = v_i^2 + 2ad[/tex]
[tex]0 = 3.69^2 + 2(-9.81)(d)[/tex]
Solve for d
d = 0.69 m or 69 cm
 
Last edited:
thx for your help! but i have just one more question.
The acceleration that was used was -9.81mm/s^2, however, i was just wondering about the acceleration, 8.5m/s^2, of the bottle while the upward force is applied. does that have any affect on this problem? can it be used to solve the problem another way? just wondering :bugeye:
 
jen333 said:
thx for your help! but i have just one more question.
The acceleration that was used was -9.81mm/s^2, however, i was just wondering about the acceleration, 8.5m/s^2, of the bottle while the upward force is applied. does that have any affect on this problem? can it be used to solve the problem another way? just wondering :bugeye:

Yes, sure.
Applying [tex]v_f^2 = v_i^2 + 2ad[/tex]
Let's look at the point from x = 0 to x=0.8. This is where the applied force is being exerted.
Your FBD should have the force of gravity and the applied force. Summing F = ma you get a = 8.5 m/s^2.

[tex]v_i = 0[/tex]
[tex]v_f = \sqrt{ 2 (8.5)(0.8)} = 3.688 m/s[/tex]

The moment you let go of the bottle and let it fly upward, you have a velocity of 3.688 m/s.
Now the applied force is no longer there when you let go of the bottle (throwers hand applies the force I assume), only the force of gravity acts on the bottle.
Applying [tex]v_f^2 = v_i^2 + 2as[/tex]
[tex]0^2 = 3.688^2 + 2(-9.81)(s)[/tex]
s = .69m
 
Last edited:
Sorry if you read my original first solution. It was wrong. I forgot to include the work done by gravity. Anyways, I made the changes. There are two approaches. Both of which have the same answer. The second seems shorter. But often using work and energy can simplify things which is why I attempted that first.