Calculate Impulse of 0.4 kg Ball Kicked at 5m/s

  • Thread starter Thread starter Elbobo
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Impulse
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 21K views
Elbobo
Messages
145
Reaction score
0

Homework Statement


A ball of mass 0.4 kg is initially at rest on the
ground. It is kicked and leaves the kicker’s
foot with a speed of 5.0 m/s in a direction 60◦
above the horizontal.
The magnitude of the impulse k~Ik imparted
by the ball to the foot is most nearly:

1. ||J|| = 1Ns.
2. ||J|| =(2/√3) Ns.
3. ||J|| = 2Ns.
4. ||J|| = 4Ns.
5. ||J|| = √3 Ns.


Homework Equations


J = Ft = change in p


The Attempt at a Solution


I figured the angle didn't matter in this situation since the impulse would be in the same direction as the velocity...

So using
J = mvf - mvo
J = 0.4 kg (5.0 m/s) - 0.4 kg(0 m/s)
J = 2 Ns

Did I do this correctly?
 
Physics news on Phys.org
Yes, from Newton's second law the impulse equals the change in momentum as you write which gives the answer you provide.

Your thoughts on the indifference of the angle it is correct, you can think of it as that the impulse has "nowhere else to go" but the foot.