Calculating the Impact of a Hammer on a Lawn

  • Thread starter Thread starter loka
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Impact
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
loka
Messages
14
Reaction score
0

Homework Statement



A hammer slides 21 m down the side of the roof inclined at 60 deg. above the horizontal, and falls down to the lawn 11m below the edge of the roof.

How far away from the wall will this hammer impact with the lawn?

m = 1 kg
mu = 0.23


Homework Equations





The Attempt at a Solution



Fgx = mg sin 60
= (1) (9.8)sin60
= 8.487N

Ff = UFn = 1.127 N

Fnet = Fgx - Ff = 8.487 - 1.127 = 7.36 N

Fnet = ma
a = Fnet/m = 7.36 m/s^2

to find t sub y = 11

y = yo + voyt - 1/2gt^2
0 = 4.9t^2 + 15.23t - 11
t = -15.23 +- (15.23^2 - 4(4.9) (-11)))^sq root

t = -15.23 +- (15.23^2 - 4(4.9) (-11)))^sq root / 2 (4.9)

t = -15.23+- (447.5529)^1/2/ 9.8

then t = 0.06004

sub t = 0.604 into x = Vxt
x = 17.582cos60 (0.604)
x = 5.3 m

5.3 m away from the wall

?? i rly doubt this is rite...??
 
Physics news on Phys.org