How can collisions and energy be related in a horizontal table scenario?

  • Thread starter Thread starter JJBrian
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Collisions Energy
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
JJBrian
Messages
18
Reaction score
0

Homework Statement


A 0.1kg is shot with a speed of 6m/s toward a 1.2kg spring gun( with spring constant of 0.4N/m). The spring gun is initially at rest with its spring relaxed. The spring gun is free to slide without friction on a horizontal table. The 0.1 kg mass compresses the spring to its maximum and remains lodged at this maximum compression.

a)what is the recoil speed of the spring gun( with the 0.1kg mass) after this event?

b)What is the energy stored in the spring gun after this event?

c) How much is the spring compressed from its relaxed position?

d) If instead of hitting a spring gun, this 0.1kg mass hit a 1.2 block of putty ( and stuck to the putty) that was free to slide with no friction on a horizontal table, what would be the recoil speed of the putty( with the 0.1 kg mass)?
 
Physics news on Phys.org
Attempt ... I think my approach is totally wrong
I started with part c first...
I think the question should be answer in order.
The problem is I don't know how to approach question a with the given variables.
a)
Ws = (1/2)kx^2max
Ws = (0.4N/m)(3m)^2
Ws = 1.8J
Ws = 1/2mvf^2-1/2mvi^2
vf=sqrt(vi^2 +(2/m)*Ws
vf=sqrt(6m/s^2 +(2/.1kg)*(1.8J)
b)
Us = 1/2kx^2
Us = 1/2(0.4N/m)(3m)
Us = 0.6J
c)KE + Us = KE+ Us
0 +1/2kx^2max = 1/2mv^2 + 0
xmax =sqrt(m/k)*V
xmax = sqrt(.1kg/.4N/m)*(6m/s)
xmax = 3m
d) Vf = (m1/m1+m2)*v0
Vf = (.1kg/.1kg+1,2kg)*(6m/s)
Vf = 0.4615m/s