How Do You Calculate Molar Concentrations and Mass of Solute?

  • Thread starter Thread starter Aya
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Calculations
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 3K views
Aya
Messages
46
Reaction score
0
Hi, I need help with this question

what is the molar concentration of 0.50 mol of NaCl dissolved in 0.30L of solution?

=moles of solute/leters of solution
=0.50mol/0.30L
=1.7 mol/L

Is this correct?

and

what mass of solute is present in 1.00L of 0.045 mol/L of Ca(oH)2, solution

I have no idea how to do this one
 
Physics news on Phys.org
Aya said:
what is the molar concentration of 0.50 mol of NaCl dissolved in 0.30L of solution?

=moles of solute/leters of solution
=0.50mol/0.30L
=1.7 mol/L

Is this correct?

Yes, it is. :-p

what mass of solute is present in 1.00L of 0.045 mol/L of Ca(oH)2, solution

I have no idea how to do this one

First find how many moles of Ca(OH)2 there is.
nCa(OH)2 = CCa(OH)2 x Vsolution

Then find the mass of that number os moles:

mCa(OH)2 = nCa(OH)2 x M(Ca(OH)2)

M stands for http://en.wikipedia.org/wiki/Molar_mass" .
 
Last edited by a moderator: