How Far Can a Spider Safely Cling to a Spinning Ceiling Fan Blade?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Masafi
Messages
58
Reaction score
0
A ceiling fan is turning at a rate of 100 revolutions per minute. A spider is clinging to a blade. If he experiences a centripetal acc greater than 0.3g, he wil lose his grip and be flung off. How far from the centre can he safely go?

I used: T = 60/100 = 0.6

angular velocity = 2pi/T = 10pi/3

a = (10pi/3)^2 * radius

using a = 0.3g

i get radius = 0.0268...

But the answer is 1.05m?
 
Physics news on Phys.org