How High Was the Building From Which the Water Balloon Was Dropped?

  • Thread starter Thread starter StephenDoty
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Balloon Water
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 8K views
StephenDoty
Messages
261
Reaction score
0
A prankster drops a water balloon from the top of a building on an unsuspecting person on the sidewalk below. If the balloon is traveling at 30.3m/s when it strikes a person's head ( 1.5m above ground). How tall is the building? Neglect air resistance.

PE= KE
mgh=.5*mv^2
h= v^2/2g
h=(30.3m/s)^2/(2*9.81m/s/s)
h=918.09 m^2/s^2 / 19.62 m/s/s
h= 46.8m

total height = 1.5m + 46.8m = 48.3m
is this right? Is the sig figs right?

Thank you
 
Physics news on Phys.org