How Much Time is Saved by Increasing Speed from 100 km/h to 110 km/h?

  • Thread starter Thread starter Incog
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
Incog
Messages
17
Reaction score
0
If a trip takes 2.8 h at an average speed of 100 km/h, how much time will be saved if the speed is increased by 10km/h?

So this is what I tried to do:

2.8 = x
100 110

100x = 2.8(110)

100x = 308

x = 3.08

3.08 h - 2.8 h
= 0.28 h

I came to the conclusion that the amount of time that will be saved is 0.28 h.

Can anyone tell me if this is right or if there's another way of doing this, for example using a Kinematics equation?
 
Physics news on Phys.org
you can use the kinematics equation...

Xf = Xi + ViT + 1/2at^2

No acceleration in this problem so a = 0. The initial position (Xi) = 0 so...

Xf = ViT

Xf = (100 km/h)(2.8h)
Xf = 280km

So the trip is 280km and takes 2.8 hours, in the second part they want time as the variable and want use to use the trip length as a constant.

(280km) = (110 km/h)(T)
T = 2.545 hours

2.8 - 2.545 = .255 hours
 
Last edited:
Incog said:
If a trip takes 2.8 h at an average speed of 100 km/h, how much time will be saved if the speed is increased by 10km/h?

So this is what I tried to do:

2.8 = x
100 110

100x = 2.8(110)

100x = 308

x = 3.08

3.08 h - 2.8 h
= 0.28 h

I came to the conclusion that the amount of time that will be saved is 0.28 h.

Can anyone tell me if this is right or if there's another way of doing this, for example using a Kinematics equation?
No, that is not correct. First calculate the distance traveled in 2.8 hours at 100km/hr; then calculate the time it would take to travel that distance at the increased average speed of 110 km/hr; then determine the savings in time.