How Much Work Is Required to Push a 10 kg Steel Block Across a Table?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 22K views
kraaaaamos
Messages
20
Reaction score
0

Homework Statement



a. How much work must you do to push a 10 kg block of steel across a steel table at a steady speed of 1.0 m/s for 3 s? The coefficient of kinetic friction for steel on steel is 0.60.

b. What is your power output while doing so?

Homework Equations



W = Fd (where d = distance)
F = (fric. coeff)N (where N=normal force)
Normal force in this case = weight
w = mg

P = Fv


The Attempt at a Solution



a) w = mg
= 10(-9.8)
= -98

N = 98

F = (fric. coeff)(N)
= (0.6)(98)
= 58.8

W = Fd d = 3m
= (58.8)(3)
= 176.4 J

b)
P=Fv
= (58.8)(1)
=58.8W
 
Physics news on Phys.org