How to Calculate the Heat Released in Magnesium Combustion Reactions?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
blackblanx
Messages
16
Reaction score
0

Homework Statement



Heat of Reaction for the combustion of Magnesium

Data:

A. Mass MgO = 0.7975g Volume 1M HCl = 97.5 ml
Temp.intial = 24.2 C Temp.final = 29.3 C [tex]\Delta[/tex]T = 5.1 C

B. mass Mg 0.0896g Volume 1M HCl 89.5 ml
Temp. intial = 24.1 c Temp. final = 28.4 c [tex]\Delta[/tex]T = 4.3 C

With the following data above I need to calculate the heat realsed for each reaction

Homework Equations


Need to use Q=Mc [tex]\Delta[/tex]T also the question tells you to assume one cal of heat is required to change the temperature of one ml of solution one degree Celsius


The Attempt at a Solution


not sure were to begin
 
Physics news on Phys.org
You actually have all of the data you need...

Just turn the last sentence into something more mathematical.

"one calorie of heat is required to change the temperature per 1 degree C per mL of solution"

Is the same as

[tex]\frac{Q}{T \cross V}[/tex]

which describes a specific heat capacity, I believe.