I'm hoping someone could check my answers.

  • Thread starter Thread starter Tiplerfan
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Tiplerfan
Messages
13
Reaction score
0
In 2.0 min., a duck travels 22m [36deg N of E] then paddles 65m [E 25deg S] determine
i) total distance, ii) average speed, iii)tatol displacement iv) average velocity.

Relevant equations: v%=d/t (for velocity and speed)

i) total distance 22m+65m=87m
ii) v%=87m/120s
v = 0.725m/s
iii) let N&E be positive NS comp. 22sin36deg=12.93, 65sin25deg= -27.47, 12.93-27.47= -14.54or 14.54
EW comp. 22cos36deg=17.79, 65cos25deg=58.91, 17.79+58.91= 76.7[E]

d^2=14.54m^2+58.91m^2
d=78m
iv) v=78m/120s
v=0.65m/s [E 79.3deg S]

Thanks for any help
Cheers!
 
Physics news on Phys.org
in iii) you write d^2=14.54m^2+58.91m^2 which should be d^2=14.54m^2+76.7m^2, but you have the correct final answer.

in iv) the direction is wrong. [E 79.3deg S] meant "79.3 degrees south of east" in the rest of the problem, so this is directed nearly south. the velocity was 76.7 meters to east and 14.54 meters south in 120 seconds.