Is the Projectile Calculation of 120m for a Volcanic Bomb Correct?

  • Thread starter Thread starter r_swayze
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Projectile
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
r_swayze
Messages
65
Reaction score
0
If the vertical component of the velocity is 20m/s and the horizontal component is 30m/s and g = 10m/s^2, how far does the projectile land from its initial launch point?

the answer I got was 120m, is this correct?

heres my method:

use pythagorean theorem to find initial velocity from the vertical and horizontal component

then find the angle of the launch with vx = v0 cos (theta)

then use R = v0^2 / g sin 2(theta) to find range
 
Physics news on Phys.org
Your answer is correct.
In future it is better to write down your calculations, rather than giving the answer. It saves our time, which we can use to help the other students.
 
A rock (volcanic bomb) is launched out of the mouth of a volcano during eruption.
a) At what initial speed would a bomb have to be ejected, at 35 degrees to the horizontal, from the vent at A in order to land at the foot of volcano at B
b) What would be the time of flight?
Delta d x= 9.40 km
Delta d y= 3.30 km
ay= 9.8 m/s ^2
 
TheLegace said:
A rock (volcanic bomb) is launched out of the mouth of a volcano during eruption.
a) At what initial speed would a bomb have to be ejected, at 35 degrees to the horizontal, from the vent at A in order to land at the foot of volcano at B
b) What would be the time of flight?
Delta d x= 9.40 km
Delta d y= 3.30 km
ay= 9.8 m/s ^2
Start your own post.
What is your attempt?
Search for relevant equations.
Delta d x= 9.40 km
Delta d y= 3.30 km

What are they?