Torque from a tool slowing a rotating disk from 76.6 to 31 rpm

  • Thread starter Thread starter NasuSama
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Torque
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
NasuSama
Messages
323
Reaction score
3

Homework Statement



A wheel (M = 8.64 kg, R = radius 0.738 m) in the shape of a disk is rotating at fo = 76.6 rpm when a tool is pressed against the edge of the wheel, slowing it down at a constant rate to ff = 31 rpm in time t = 4.62 seconds. Find:

τ, the magnitude of the torque exerted by the tool on the wheel

Homework Equations



Used the kinematic equations and the um.. torque formula.

The Attempt at a Solution



Here is my approach...

ω_0 = 76.6 * 2π/60
ω_f = 31 * 2π/60

Then...

α = (ω_f - ω_0)/t

So I believe I get...

τ = Iα
= mr²/2 * (ω_f - ω_0)/t
= 8.64 * 0.738²/2 * (3.25 - 8.02)/4.62
≈ -2.43?
 
Physics news on Phys.org
Looks good to me (if proper units are included in the answer). :smile: