What Is the Amplitude 3cm from an Antinode in SHM?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 7K views
Ginerva123
Messages
13
Reaction score
0

Homework Statement


Adjacent antinodes of a standing wave on a string are a distance 15.0cm apart. A particle at an antinode oscillates in simple harmonic motion with amplitude 0.850cm and period 0.0750s. The string lies along the +x - axis and is fixed at x=0.
At time t=0, all points on the string are at their minimum displacement.
Find the amplitude at a point a distance 3.0cm to the right of an antinode.


Homework Equations


d^y(x,t) /dx^2 = 1/v^2 . d^2y(x,t)/(dt^2)


The Attempt at a Solution


wavlength is 2 x 15 cm = .30m
f is 1/T = 13.333 Hz
so v = 4 m/s, v^2 = 16 and 1/v^2 is 0.0625
However, I' having trouble getting the second derivative of the wave equation using the point 3.0 cm to the right of the antinode.
 
Physics news on Phys.org
y(x,t)=(Asinkx)sinwt
I thought the second derivative wrt x was equal to the second derivative wrt t by the inverse of v squared. Or maybe not.
 
Ginerva123 said:
y(x,t)=(Asinkx)sinwt

Yes, that's the right equation.

I still don't understand... why do you need the second derivative with respect to x, or with respect to time? you need the amplitude at a certain x value right?

you've got the equation of the standing wave.

y(x,t)=(Asinkx)sinwt

The amplitude at any x value is simply Asinkx... because the maximum value that sinwt takes over time is 1... ie amplitude at x is Asinkx(1) = Asinkx.

you have A. you can get k ... You need the amplitude at a point 0.03m to the right of an anti-node... so just choose any anti-node... you've got the wavelength = 0.30m. where is the first anti-node?

what do you get for Asinkx, where x = 0.03 + position of anti-node ?
 
Last edited: