What is the energy imparted to each electron in Compton-scattering at 87.0°?

  • Thread starter Thread starter asdf12312
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
asdf12312
Messages
198
Reaction score
1

Homework Statement


Photons of wavelength 59.0 pm are Compton-scattered from a free electron in an aluminum block, at 87.0° from the original direction. What energy (in electronvolts) has been imparted to each electron?

Homework Equations


[itex]\frac{h}{mc}[/itex] = 0.0024nm for e-
∇λ = [itex]\frac{h}{mc}[/itex] (1-cosθ)
hc = 1240 eV*nm

The Attempt at a Solution


I got as answer: 2.02 [itex]\times[/itex] 104eV (its wrong):

∇λ = 0.0024nm *(1-cos(87°)) = 0.0023nm
λ2 = λ1+∇λ = 0.059nm + 0.0023nm = 0.0613nm
E2 = hc/λ2 = 1240eV*nm / 0.0613nm = 2.02 [itex]\times[/itex] 104eV
 
Last edited:
Physics news on Phys.org