What is the Minimum Horizontal Velocity for a Safe Dive from a 61m High Cliff?

  • Thread starter Thread starter Larrytsai
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Ballistics
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 5K views
Larrytsai
Messages
222
Reaction score
0
Please just check my answer.

Divers at Acapulco dive from a cliff that is 61m high. If the rocks below the cliff extend outward for 23m, what is the minimum horizontal velocity a diver must have to clear the rocks safely?

x problem

x=Vx(t)
23=Vx(t)
23=Vx(3.52)
23/3.52=Vx
Answer is Vx=6.52m/s

Y problem

Vy=0m/s
t=?
d=-61m
a=-9.8m/s/s

d=1/2a(txt)+Vi(t)

-61=-4.9(txt)
-61/-4.9=txt
12.44=txt
square root 12.44=txt Answer for Time is 3.52 Seconds
 
Physics news on Phys.org