Wheel slowing from 210 rpm to rest in 15 seconds

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 2K views
Mowgli
Messages
31
Reaction score
0

Homework Statement



A 26.0 in diameter wheel is rotation initially at 210.0 revolutions per minute. It slows down uniformly and comes to rest in 15.0 seconds.

a.) what is the angular acceleration?
b.) through how many revolutions did it turn in those 15.0s?



Homework Equations





The Attempt at a Solution



a.)

f= 210.0 / 60s = 3.5 Hz

ang. accel= 2(pi)f= 2(pi) x 3.5
= 21.99 rad/s

21.99 / 15.0 = 1.47 rad/s^2

b.) 1/2(210 + 0)(15.0)
= 1/2(3150)
= 1575
= 1.60 x 10^3 rev

Can anyone confirm?
 
Physics news on Phys.org
Mowgli said:

Homework Statement



A 26.0 in diameter wheel is rotation initially at 210.0 revolutions per minute. It slows down uniformly and comes to rest in 15.0 seconds.

b.) 1/2(210 + 0)(15.0)
= 1/2(3150)
= 1575
= 1.60 x 10^3 rev

Can anyone confirm?
There is a problem here your wheel is slowing down but makes more revolutions in 15s then in a min at the initial velocity.What equation are you using there ?
 
for b.) i was using theta = 1/2(initial velocity + final velocity) x time
 
Mowgli said:
b.) 1/2(210 + 0)(15.0)
= 1/2(3150)
= 1575
= 1.60 x 10^3 rev

Check your units. You should not use t=15s. Your units must be consistent.
 
Mowgli said:


f= 210.0 / 60s = 3.5 Hz



so 1/2(3.5 + 0) (15)
= 1/2 (52.5)
= 26.25 rev