Recoil velocity of canoe and person throwing a stone

  • Thread starter Thread starter Jacque77
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Velocity
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 6K views
Jacque77
Messages
14
Reaction score
0

Homework Statement



First: My course has sig figs disabled. We are recording all that is shown in calculations. Its my instructor's choice, not mine. Please do not lecture on sig figs. I know already. ;)
Problem:
A person stands in a stationary canoe and throws a 4.85-kg stone with a velocity of +7.73 m/s at an angle of 35.3 ° above the horizontal. The person and canoe have a combined mass of 102 kg. Ignore air resistance and effects of the water and find the horizontal recoil velocity (magnitude and direction) of the person and canoe.


The Attempt at a Solution



horizontal velocity = velocity of 7.73m/s * cos 35.3 = 6.3087
mass of stone 4.58kg * horizontal velocity of 6.3087 = 28.894 kg m/s
28.894 kg m/s = 102kg * recoil velocity
28.894 / 102 = recoil velocity = -0.28327 m/s This is incorrect. What have I done wrong? The negative is for the opposite direction movement.
 
Physics news on Phys.org
Do you know the answer? Also, check the exact wording of the problem once more, in case something has been missed.
 
Jacque77 said:

Homework Statement


A person stands in a stationary canoe and throws a 4.85-kg stone with a velocity of +7.73 m/s at an angle of 35.3 ° above the horizontal. The person and canoe have a combined mass of 102 kg. Ignore air resistance and effects of the water and find the horizontal recoil velocity (magnitude and direction) of the person and canoe.


The Attempt at a Solution



horizontal velocity = velocity of 7.73m/s * cos 35.3 = 6.3087
mass of stone 4.58kg * horizontal velocity of 6.3087 = 28.894 kg m/s
28.894 kg m/s = 102kg * recoil velocity
28.894 / 102 = recoil velocity = -0.28327 m/s This is incorrect. What have I done wrong? The negative is for the opposite direction movement.

Presumably, either 4.85 kg. or 4.58 kg. is correct for the mass of the stone. (I also want to stay away from someone who can throw an 11 pound stone that fast...). Somewhere you have a copying error, which may explain why the computer didn't like your answer...