Centripetal acceleration of shuttle 400 km above Earth

  • Thread starter Thread starter warfreak131
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Physics Test
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
warfreak131
Messages
186
Reaction score
0

Homework Statement



A shuttle is in orbit 400km above the Earths surface, and circles it every 90 minutes. Find the centrip. acceleration and find it in terms of g. (He says for sake of ease, assume gravity = 10 m/s^2)

Earth radius = 6400 km

Homework Equations



[tex]a_{c}=\frac{v^2}{r}, v=\frac{2{\pi}r}{t}[/tex]

The Attempt at a Solution



First I converted everything to meters and seconds:

6400 km = 6400000m, 90 minutes = 5400 seconds

[tex]v=\frac{2{\pi}r}{t}[/tex]
[tex]v=\frac{2{\pi}(6400000+400000)}{5400}[/tex]
[tex]v=7900\frac{m}{s}[/tex]

[tex]a_{c}=\frac{v^2}{r}[/tex]
[tex]a_{c}=\frac{7900^2}{6800000}[/tex]
[tex]a_{c}=\frac{6.3{\cdot}10^7}{6800000}[/tex]
[tex]a_{c}=9.2\frac{m}{s^2}[/tex]

= .92g's
 
Physics news on Phys.org
damn, because i re did the question when posting it on this forum, but i remember that my answer on the test was nothign close to that

i hope i can get some extra credit.