Determine how long it takes to cover both sides of the plate

  • Thread starter Thread starter DevonZA
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Plate
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
13 replies · 2K views
DevonZA
Messages
181
Reaction score
6
A square plate has a side of 100mm. It is connected to the cathode in a copper electroplating bath and a current of 4A is passed through the bath. Neglecting the thickness of the plate, determine how long it takes to cover both sides of the plate with copper to thickness of 0.1mm

Density of copper to be 9000kg/m^3
The electrochemical equivalent of copper to be 0.330mg/C

Answer given = 227 min 16 sec

Volume = area x height
= 20 000x10^-7 X 0.23x10^-3
= 4x10^-7

Mass = volume x density
= 4x10^-7 X 9000kg/m^3
= 3.6x10^-3kg = 3600mg

m = zIt
t = m/zI
= 3600/(0.330)(4)
= 43636.36364s = 727 min and 16 sec

I am quite confident in my answer but it is way off from the supplied answer - unless that was a typo.
Any input would be appreciated.

Thanks,
Devon
 
Physics news on Phys.org
DevonZA said:
A square plate has a side of 100mm. It is connected to the cathode in a copper electroplating bath and a current of 4A is passed through the bath. Neglecting the thickness of the plate, determine how long it takes to cover both sides of the plate with copper to thickness of 0.1mm

Density of copper to be 9000kg/m^3
The electrochemical equivalent of copper to be 0.330mg/C

Answer given = 227 min 16 sec

Volume = area x height
= 20 000x10^-7 X 0.23x10^-3
= 4x10^-7

Where are the red numbers from?
 
DevonZA said:
Volume = area x height
= 20 000x10^-7 X 0.23x10^-3
Where do those numbers come from and what are their units?

Edit: ehild beat me.
 
ehild said:
Where are the red numbers from?

square plate has 100mm side, therefore area = 100mmx100mm=10000mm^2 X 2 sides = 20000mm^2 = 20000x10^-7
copper thickness = 0.1mm each side = 0.2mm = 0.2x10^-3

Sorry should have been 0.2x10^-3 not 0.23x10^-3
 
1mm^2 = 10-7? An area is a number?
If that is supposed to be square meters, the number is wrong.

I can confirm the given answer.
 
Last edited:
DevonZA said:
square plate has 100mm side, therefore area = 100mmx100mm=10000mm^2 X 2 sides = 20000mm^2 = 20000x10^-7
copper thickness = 0.1mm each side = 0.2mm = 0.2x10^-3

Sorry should have been 0.2x10^-3 not 0.23x10^-3
You counted the two sides twice. And 1 mm2=10-6 m2.
 
mfb said:
1mm^2 = 10-7? An area is a number?
If that is supposed to be square meters, the number is wrong.

I can confirm the given answer.

What is 20000mm^2 in m^2?
 
ehild said:
You counted the two sides twice. And 1 mm2=10-6 m2.

How did I count them twice? 1 side = 100mmx100mm = 10 000mm2 so 2 sides = 20 000mm2
 
DevonZA said:
What is 20000mm^2 in m^2?
1mm = 10-3m, square both sides, or see post 6.

To get closer to the given answer, you might also want to use a more precise density estimate for copper, but that just changes the result by about one minute.
 
DevonZA said:
How did I count them twice? 1 side = 100mmx100mm = 10 000mm2 so 2 sides = 20 000mm2
After that, you said that 0.1 mm layer on both sides, so it is 0.2 mm on both sides.
 
mfb said:
1mm = 10-3m, square both sides, or see post 6.

To get closer to the given answer, you might also want to use a more precise density estimate for copper, but that just changes the result by about one minute.

Alright so 20 000mm2 = 20 000 x10-6?
If I use that number I get an answer of 7272 min
The density was given as 9000kg/m3
 
ehild said:
After that, you said that 0.1 mm layer on both sides, so it is 0.2 mm on both sides.

I see what you mean, thank you.

volume = 20 000x10-7 X 0.1x10-3
= 2x10-7

mass = 2x10-7 X 9000kg/m3
= 1.8x103kg = 1800mg

t = m/zI
= 1800/(0.33)(4)
= 1363.636364s = 22 min 43 seconds
 
volume = 20 000x10-6 X 0.1x10-3
= 2x10-6

mass = 2x10-6 X 9000kg/m3
= 0.018kg = 18000mg

t = m/zI
= 18000/(0.33)(4)
= 13636.36364s = 227 min 16 seconds

My goodness finally. Thank you very much mfb and ehild for your help!