Finding maximum height of baseball thrown upward with initial velocity 10m/s

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 4K views
ayrestaurant
Messages
6
Reaction score
0

Homework Statement




A baseball is thrown upward from a height of 2m with an initial velocity of 10m/s. Determine its maximum height.



Homework Equations



S(0) = 2m
S'(0) = 10m/s

The Attempt at a Solution





S'(t) = -32t + 10
S(t) = -16t^2 + 10t + 2

I know that if you equal s(t) = 0 you get time, but how do I get maximum height?

Thanx in advanced!
 
Physics news on Phys.org
ayrestaurant said:

Homework Statement




A baseball is thrown upward from a height of 2m with an initial velocity of 10m/s. Determine its maximum height.



Homework Equations



S(0) = 2m
S'(0) = 10m/s

The Attempt at a Solution





S'(t) = -32t + 10
S(t) = -16t^2 + 10t + 2

I know that if you equal s(t) = 0 you get time, but how do I get maximum height?

Thanx in advanced!

The easiest way would be to use energy conservation. Are you familiar with the equation:

TE = PE + KE (total energy is equal to potential energy plus kinetic energy)

What is the KE at the top of the object's travel?
 
berkeman said:
The easiest way would be to use energy conservation. Are you familiar with the equation:

TE = PE + KE (total energy is equal to potential energy plus kinetic energy)

What is the KE at the top of the object's travel?

hey thanx!

yepp.. in fact its better using physics, but its calculus; I have to use the integration method
 
btw ... the answer is 7.1m... i just don't know how to get there
 
ayrestaurant:

You should read your original problem again more carefully.

The distances, velocities, etc. are given in the metric system.

If you use formulas derived for Imperial units, you will never solve this problem.

If the acceleration due to gravity is 32.2 fps2 in Imperial units, what is the equivalent acceleration in m/s2?