Focal Length of Converging Lens: 10.03 cm

  • Thread starter Thread starter whitehorsey
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Converging Lens
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 3K views
whitehorsey
Messages
188
Reaction score
0
1. When an object 5.0 cm tall is placed 12 cm from a converging lens, an image is formed on the same side of the lens as the object but the image is 61 cm away from the lens. What is the focal length of the lens?



2. 1/f = 1/do + 1/di



3. 1/f = 1/do + 1/di
= 1/12 + 1/61
= 10.03 cm

I'm not sure if this is right.
 
Physics news on Phys.org
Be careful with the signs of the distances. If you place the object on the left of the lens then you have d0 = +12 cm. But you also have an image on the left side of the lens. So check the sign of the image.
 
nickjer said:
Be careful with the signs of the distances. If you place the object on the left of the lens then you have d0 = +12 cm. But you also have an image on the left side of the lens. So check the sign of the image.

oh ok thank you!