Jyote25
- 7
- 0
Homework Statement
An object(mass=525kg) is 3.0x103 km above the Earth's surface. This object is falling toward the Earth because of the Earth's gravitational force on it. What is the rate of acceleration when it is at this distance?
Homework Equations
Mass of Earth=5.98x1024
Radius of Earth=6.37x106
Fg=Gm1m2/r2
g=Gm/r2
The Attempt at a Solution
Thank you for your help!
Last edited: