How Do You Calculate Projectile Motion for a Stone Thrown from a Tower?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
rachael
Messages
55
Reaction score
0
A stone is prjected with a velocity of 100m/s at an elevation of 30 degrees form a tower 150m high. Find:
a. the time of flight
ans:12.(4) secs
b. the horizontal distance from the tower at which the stone strikes the ground
ans: 1.0(8) x 10 3
c. the magnitude and the direction of the velocity of the stone striking the ground.
Ans: 114m/s at 40(5) degrees below horizontal


THANKS
 
Physics news on Phys.org
1. [tex]y = 30tsin30 - 4.9t^2 + 150[/tex]
solve that, when y = 0.
2. [tex]x = 30tcos30[/tex] use the value for t that you just worked out.
3. [tex]v_y = 30sin30 - 9.8t[/tex]
[tex]v_x = 30cos30[/tex]
Solve these two, using the value of t you got in part 1, and then use pythagoras