How Do You Calculate the Final Concentration in a Series of Dilutions?

  • Thread starter Thread starter Benzoate
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Dilution
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 10K views
Benzoate
Messages
420
Reaction score
0

Homework Statement


The following successive dilutions are applied to a stock solution that is 5.60 M sucrose

* Solution A = 46.0 mL of the stock sollution is diluted to 116 mL
* Solution B = 58.0 mL of Solution A is diluted to 248 mL
* Solution C = 87.0 mL of Solution B is diluted to 287 mL

What is the concentration of sucrose in solution C?
C(final)=C(initial)*(V(1)/V(2))*(V(3)/V(4)) * (V(5)/V(6))


Homework Equations


C(final)=C(initial)*(V(1)/V(2))*(V(3)/V(4)) * (V(5)/V(6))



The Attempt at a Solution



C(final) = (5.60 M)*(46 mL/116 mL)*(58 mL/248 mL)*(87 mL/287 mL)
C(final)= .157 M

Is that how I would calculate the final concentration?
 
Physics news on Phys.org