How Do You Calculate Velocity and Acceleration in a Belt and Pulley System?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 4K views
385sk117
Messages
50
Reaction score
0

Homework Statement



Three belts move over two pulleys without slipping in the speed reduction system. Point A on the input belt moves to the right with a constant spped of 0.6m/s. Determin the velocity of point C on the output belt, and the acceleration of point B on the output pulley.

Homework Equations



Va = Vo + wr
where Vo is the velocity of center of left pulley which is equals to 0m/s
so Va = wr

The Attempt at a Solution



with the above equation I found out that the angular velocity of the pulley is
0.6m/s = (0.1)w
w = 6rad/s clockwise direction
and this means that the pulley is rotating with the speed of 6 x radious of bigger part of pulley = 0.6m/s and from the picture we can deduce that the pulley on the left also rotating with same speed.
This is my assumption and i don't think this is right, and even though this is right how can i find the Vc and acceleration at point B?
 
Attachments
  • 1.jpg
    1.jpg
    33.4 KB · Views: 517
Physics news on Phys.org
is Vc = 0.3m/s
and acceleration at point B = 0?