How far does a rocket-powered hockey puck land from the base of the table?

  • Thread starter Thread starter tatertot560
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 7K views
tatertot560
Messages
11
Reaction score
0

Homework Statement


A rocket-powered hockey puck has a thrust of 2.40 N and a total mass of 2.40 kg. It is released from rest on a frictionless table, 3.80 m from the edge of a 2.30 m drop. The front of the rocket is pointed directly toward the edge.

How far does the puck land from the base of the table?



The Attempt at a Solution


in solving the problem, this is what i got:

2.40 N = 0+1/2(9.8)t^2
4.80=9.8*t^2
sqrt(0.49)=t
t=0.70 s

F=ma
240N=240kg*a
a=1 m/s^2

v_x^2-v_o^2=2aS
v_x^2=2(1 m/s^2)(3.80 m)
sqrt(2*1*3.80)
v_x=2.76 m/sec

x=(2.76 m/sec)(0.70 sec)
x= 1.93 m

I plugged that in as the answer but i was told that it is wrong. Can someone please check my work? i'd really appreciate it :D

thanks in advance :D
 
Physics news on Phys.org
tatertot560 said:

Homework Statement


A rocket-powered hockey puck has a thrust of 2.40 N and a total mass of 2.40 kg. It is released from rest on a frictionless table, 3.80 m from the edge of a 2.30 m drop. The front of the rocket is pointed directly toward the edge.

How far does the puck land from the base of the table?



The Attempt at a Solution


in solving the problem, this is what i got:

2.40 N = 0+1/2(9.8)t^2
4.80=9.8*t^2
sqrt(0.49)=t
t=0.70 s
what is this this equation? Force does not equal 1/2. a.t^2 looks like a distance

do you mean 2.3m for the puck to fall from the table?
tatertot560 said:
F=ma
240N=240kg*a
a=1 m/s^2
horizontal acceleration of the puck - looks good
tatertot560 said:
v_x^2-v_o^2=2aS
v_x^2=2(1 m/s^2)(3.80 m)
sqrt(2*1*3.80)
v_x=2.76 m/sec
velocity at edge of table due to rocket...
does the puck keep accelerating horizontally after it leaves the table?
tatertot560 said:
x=(2.76 m/sec)(0.70 sec)
x= 1.93 m

I plugged that in as the answer but i was told that it is wrong. Can someone please check my work? i'd really appreciate it :D

thanks in advance :D
 
lanedance said:
what is this this equation? Force does not equal 1/2. a.t^2 looks like a distance

do you mean 2.3m for the puck to fall from the table?

horizontal acceleration of the puck - looks good

velocity at edge of table due to rocket...
does the puck keep accelerating horizontally after it leaves the table?

yeah i made a mistake with the number. i got 0.685 sec for the time when i plugged 230 m in instead of 2.40 N.

for that answer, i got 1.90 meters but i was still wrong.
as for accelerating horizontally, wouldn't it be accelerating vertically instead of horizontally?
 
mistake: i didn't use the whole equation to figure out the horizontal acceleration.
i should have used this equation:
x=v_f*T +1/2 at^2

thanks for all the help. i really appreciate it :D