How High and At What Angle Should Person B Shoot to Hit Person A?

  • Thread starter Thread starter gen.nutville
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
gen.nutville
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


Person A is shot out of cannon at 100m/s at 30 degrees above the horizontal on top of a 75 meter tall cliff. After 3 seconds, Person B, standing next to the cannon, shoots an arrow at 200m/s at Person A. At what height does the arrow strike person A, and what angle did he fire at?

Homework Equations


X_Ay=75+200 sin⁡(θ) (t-3)+g/2 〖(t-3)〗^2
X_Ax=200 cos⁡(θ) (t-3)
X_By=75+50t+g/2 t^2
X_By=86.6t

The Attempt at a Solution


{(75+200sin(θ)(t-3)+g/2(t-3)^2)^2 + (200cos(θ)(t-3))^2}^1/2 = {(75+50t+g/2 t^2)^2 + (86.6t)^2}^1/2

For some reason I am unable to isolate theta
 
Physics news on Phys.org
Make use of the fact that A and B must have the x and y coordinates when they collide.