How Many Revolutions Does a Tire Make at 20 m/s in 4 Seconds?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 2K views
SherBear
Messages
81
Reaction score
0
A car is moving at a speed of 20 m/s in 4 seconds and the car's tire is 38cm around which is its diameter. How many revolutions did your tires make?

Relevant Equations, T=2∏r / v

My attempt at a solution:

To get the distance travelled=20 m/s (4 sec.) = 80 m

2∏(0.19m)= 1.19 m

80m / 1.19 m = 67.22 Rev

67.22 rev / 4 sec. = 16.805 rev/s ?

is this wrong?
 
Physics news on Phys.org
SherBear said:
and the car's tire is 38cm around which is its diameter.
Is this the actual text of the problem or your interpretation?
I won't assume that "38 cm around" means diameter. Diameter is rather "across" that "around".
 
OK, then the only thing is that the question (as you wrote it) asks how many revolutions and not how many per second.
 
It looks OK. If this is what the problem requires.
 
Thank you very much for your time and patience nasu =-)