MHB Ice cream & yogurt matrices problem

  • Thread starter Thread starter mathlearn
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Ice Matrices
Click For Summary
The discussion centers on a matrix representation of ice cream and yogurt prices at two stores, A and B. The correct matrix for prices is confirmed as A = [[40, 38], [30, 35]], representing the prices of ice cream and yogurt at each store. For the required 20 tubs of ice cream and 30 tubs of yogurt, the product of the matrices is calculated, resulting in costs of 1700 at store A and 1810 at store B. It is concluded that store A is more advantageous for purchasing the required items due to the lower total cost. The conversation also touches on communication issues regarding private messages.
mathlearn
Messages
331
Reaction score
0
The price of a tub of ice cream and a tub of yoghurt respectively at store A and store B are given below.
Store A ( 40 , 30)
Store B ( 38 , 35)

(i) Represent the above information in a matrix of order 2 * 2, such that the columns denote the stores.

(ii) 20 tubs of ice cream and 30 tubs of yoghurt are required for a certain function. Represent these amounts by a matrix of order 1 * 2 and obtain the product of the two matrices.

(iii) By considering this product, write down with reasons, the store from which it is more advantageous to buy 20 tubs of ice cream and 30 tubs of yogurt.

So Depicting them in column matrices

i.$A=\begin{bmatrix}
40&30\\
38&35\end{bmatrix}$

ii.$B=\begin{bmatrix}
20&30\\
\end{bmatrix}$

Help me to do III and tell me whether the rest is correctly done?
 
Mathematics news on Phys.org
mathlearn said:
The price of a tub of ice cream and a tub of yoghurt respectively at store A and store B are given below.
Store A ( 40 , 30)
Store B ( 38 , 35)

(i) Represent the above information in a matrix of order 2 * 2, such that the columns denote the stores.

(ii) 20 tubs of ice cream and 30 tubs of yoghurt are required for a certain function. Represent these amounts by a matrix of order 1 * 2 and obtain the product of the two matrices.

(iii) By considering this product, write down with reasons, the store from which it is more advantageous to buy 20 tubs of ice cream and 30 tubs of yogurt.

So Depicting them in column matrices

i.$A=\begin{bmatrix}
40&30\\
38&35\end{bmatrix}$

ii.$B=\begin{bmatrix}
20&30\\
\end{bmatrix}$

Help me to do III and tell me whether the rest is correctly done?

I think i. should be,

$A=\begin{bmatrix}
40&38\\
30&35\end{bmatrix}$

In this way, column 1 represents store A, which stocks yogurt and ice cream at 40 and 30 units respectively. And likewise for column 2...

Btw i can't reply to your PM because your inbox is full!
 
Joppy said:
I think i. should be,

$A=\begin{bmatrix}
40&38\\
30&35\end{bmatrix}$

In this way, column 1 represents store A, which stocks yogurt and ice cream at 40 and 30 units respectively. And likewise for column 2...

Yes I think you're very correct :) & I need help for Question II & III .

mathlearn said:
(ii) 20 tubs of ice cream and 30 tubs of yoghurt are required for a certain function. Represent these amounts by a matrix of order 1 * 2 and obtain the product of the two matrices.

(iii) By considering this product, write down with reasons, the store from which it is more advantageous to buy 20 tubs of ice cream and 30 tubs of yogurt.
Joppy said:
Btw i can't reply to your PM because your inbox is full!

:) I think you should consider exporting the messages and deleting a folder

Many Thanks :)
 
Let's answer ii. and iii. at the same time. The function requires 30 tubs of yogurt and 20 tubs of ice cream (yum..). We know what the prices for these products are at both shops A and B.

I encourage you to think about how you would solve this problem without the use of matrices as it may come more natural.

$ \begin{bmatrix} 20&30\ \end{bmatrix} * \begin{bmatrix}
40&38\\
30&35\end{bmatrix} = \begin{bmatrix}
(20*40 + 30 * 30)&(20 * 38 + 30 * 35)\\
\end{bmatrix} = \begin{bmatrix} 1700&1810\ \end{bmatrix}$

Do you know why we can multiply these two matrices together? Can you think of a case when we could not?

This settles part ii. i think, and for iii., we can easily see that the more 'advantageous' supermarket to shop from (for this order) would be shop A. This is because 1700 < 1810, where 1700 units is the price it would cost for 20 ice creams and 30 yogurts at shop A.

Hope this helps! If something doesn't make sense or i made a mistake, let me know :).
 
You're explained it perfectly :), I think you deserve an ice cream or a yogurt

View attachment 5908

Thank you very much :) Joppy
 

Attachments

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    2.4 KB · Views: 106
mathlearn said:
:) I think you should consider exporting the messages and deleting a folder

Many Thanks :)

Hahaha what! It's your inbox that needs emptying!
 
Here is a little puzzle from the book 100 Geometric Games by Pierre Berloquin. The side of a small square is one meter long and the side of a larger square one and a half meters long. One vertex of the large square is at the center of the small square. The side of the large square cuts two sides of the small square into one- third parts and two-thirds parts. What is the area where the squares overlap?

Similar threads

  • · Replies 4 ·
Replies
4
Views
2K
  • · Replies 8 ·
Replies
8
Views
3K
  • · Replies 3 ·
Replies
3
Views
34K
  • · Replies 2 ·
Replies
2
Views
4K
  • · Replies 2 ·
Replies
2
Views
2K
Replies
2
Views
2K
  • · Replies 6 ·
Replies
6
Views
2K
  • · Replies 1 ·
Replies
1
Views
2K
  • · Replies 2 ·
Replies
2
Views
1K
  • · Replies 9 ·
Replies
9
Views
2K