Is a Subway footlong worth the money?

  • Thread starter kolleamm
  • Start date
  • #1
396
35
I'm a college student, and lately I've been buying nothing but Subway footlongs at my school for around $7 - $8 per day.

Is this really cost efficient for the amount of calories/nutrients I get?

If not then what could I possibly cook or buy to save money? I would like to continue eating healthy though, so eating ramen noodles might not be a good idea, since I need protein etc...

Thanks in advance.
 
  • Like
Likes OmCheeto

Answers and Replies

  • #2
12,209
5,903
It would be more cost effective to go to the market, buy your supplies and make your own meals. There is no easy fast and cheap method of eating healthy and well but going to the market is a definite step in the right direction.
 
  • Like
Likes Ryan_m_b, Sophia, davenn and 3 others
  • #3
396
35
Great thanks! I also think that's a good idea.
 
  • #4
6,265
1,280
It would be more cost effective to go to the market, buy your supplies and make your own meals. There is no easy fast and cheap method of eating healthy and well but going to the market is a definite step in the right direction.
I'm not sure this is true because places like Subway buy their supplies in bulk at much cheaper prices than a consumer can get them at the market. After Subway adds their markup, it could well be that the consumer is paying pretty much the same price for the same amount of "calories and nutrients."

I do not know this for a fact, but if a person kept close track of what they were spending to eat home made Subway type meals, they could determine if it was true.
 
  • Like
Likes EnumaElish and OmCheeto
  • #5
18,263
7,946
Subway is bottom feeder sandwiches. There are so many better sub options. Really shocked how many Subways there are and how many people eat there.
 
  • Like
Likes EnumaElish and Evo
  • #6
Evo
Mentor
23,161
2,857
I'm a college student, and lately I've been buying nothing but Subway footlongs at my school for around $7 - $8 per day.

Is this really cost efficient for the amount of calories/nutrients I get?

If not then what could I possibly cook or buy to save money? I would like to continue eating healthy though, so eating ramen noodles might not be a good idea, since I need protein etc...

Thanks in advance.
Do you have a Walmart near you? They have fantastic sub sandwiches 2-3 times larger than Subway (I hate Subway, they are so stingy) for around $5. If not try Jimmy John's, twice the amount of meat and cheese than Subway. and they will pile on the extra lettuce, tomatoes and cucumbers for free, enough to make a side salad, order the extra free vinaigrette if you're going to make a salad.
 
  • Like
Likes EnumaElish and Greg Bernhardt
  • #7
18,263
7,946
Jimmy John's
For a national chain, JJ's is pretty good. One thing I don't get about Subway is how terrible their bread is. That is what makes a great sub. Subway bread is nearly almost always dry. If you want it toasted then it's basically a huge cracker. Yuck.
 
  • Like
Likes davenn, EnumaElish and Evo
  • #8
6,265
1,280
One thing I don't get about Subway is how terrible their bread is.
It's a technological miracle: they have figured out how to incorporate waste sawdust so that it's just below the threshold of perception. All you're left with is the feeling something is not right.
 
  • Like
Likes ProfuselyQuarky
  • #9
WWGD
Science Advisor
Gold Member
2019 Award
5,410
3,486
I'm not sure this is true because places like Subway buy their supplies in bulk at much cheaper prices than a consumer can get them at the market. After Subway adds their markup, it could well be that the consumer is paying pretty much the same price for the same amount of "calories and nutrients."

I do not know this for a fact, but if a person kept close track of what they were spending to eat home made Subway type meals, they could determine if it was true.
As long as you don't go to places with waiters where you must leave a tip padding the total by some 15%, I agree, it seems like a close call. Electricity at industrial rates, food bought in bulk, a method that shortens production, etc.. And what about food at home that goes bad?
 
  • Like
Likes kolleamm
  • #10
396
35
The cost of having a worker there make the sandwich for you might still make it more expensive, although I'm still not sure.
 
  • Like
Likes EnumaElish
  • #11
6,265
1,280
As long as you don't go to places with waiters where you must leave a tip padding the total by some 15%, I agree, it seems like a close call. Electricity at industrial rates, food bought in bulk, a method that shortens production, etc.. And what about food at home that goes bad?
Right.

Personally I alternate, but I have to say most of what I buy at the market is fresh fruit, which I eat a lot of, because I love it, and also think it off sets the junk stuff I also eat.
 
  • Like
Likes collinsmark
  • #12
S.G. Janssens
Science Advisor
Education Advisor
929
703
I have to admit that I like Subway, but find them a bit pricey for what they deliver. If I were still a student I would certainly follow the advice from post #2. Their cookies are quite delicious, but their coffee is way too weak, as usual. Well, at least one does not have to become intimate with the person behind the counter in order to obtain a cup.
 
  • Like
Likes EnumaElish and kolleamm
  • #13
jtbell
Mentor
15,659
3,729
(I hate Subway, they are so stingy)
Think of it as portion control, if you're trying to lose weight. :biggrin:
 
  • #14
EnumaElish
Science Advisor
Homework Helper
2,304
124
I like Subway's iced tea and their cookies. I like that they'd let you substitute apple slices for chips in a combo. I find their bread and ingredients edible but low quality.
 
  • #15
396
35
I still think nothing can beat a bag of rice, oats, and chicken breast cost wise.
 
  • Like
Likes Sophia
  • #16
6,265
1,280
I still think nothing can beat a bag of rice, oats, and chicken breast cost wise.
That's fine if you are not the worst cook in the world, as I am.
 
  • #17
Bystander
Science Advisor
Homework Helper
Gold Member
5,198
1,221
don't get about Subway is how terrible their bread is. That is what makes a great sub. Subway bread is nearly almost always dry.
"Uniformity" of franchises for "Subway" and other "small" chains compared to McD's is non-existent --- (McD's is uniformly marginal --- except for the fries) --- you've got to develop a "throw away test meal" for each when moving from one area to another, or even between neighborhoods.
 
  • #18
396
35
That's fine if you are not the worst cook in the world, as I am.
Trust me I am the worst cook in the world, the one who is too lazy to cook! :D
 
  • #19
12,209
5,903
My favorite was Quiznos hot sandwiches.

You could combine resources with other students and buy larger portions for cheaper prices so you can get the variety you want. You could even share recipes for meals with other students and even make a game of it.
 
  • Like
Likes Greg Bernhardt
  • #20
87
568
I still think nothing can beat a bag of rice, oats, and chicken breast cost wise.
Exactly. This is what I recommend, too. Learn to cook simple meals. They will probably cost you less then subway. It's not good for you to eat the same thing every day.
I really don't know what the prices in the US are, but for 8€, you can definitely buy rice or potatoes, chicken or pork meat and veggies for a decent meal.
There are tons of recipes for pasta that are more nutritious then ramen and simple and cheap to prepare.
If you don't want to cook, you can have a bun with yoghurt, kefír or cottage cheese. Scrambled eggs. Or at least buy various kinds of frozen food, even when it's not very nutritious or tasty, but at least you will get some variety.
 
  • #21
87
138
Trust me I am the worst cook in the world, the one who is too lazy to cook! :D
When I was a student living away from home, I put all washed green peas, carrots , sliced bamboo shoot, minced garlic, a little salt or other seasoning ingredients into the washed rice in a rice cooker, then cooked it. I also boiled some broccoli, fried then sliced an egg and bought some ready made salmon eggs then served all in one dish with some sweet soy sauce.
 
  • Like
Likes Evo and EnumaElish
  • #22
489
189
Exactly. This is what I recommend, too. Learn to cook simple meals. They will probably cost you less then subway. It's not good for you to eat the same thing every day.
I don't know prices at subway over here but I'm positive homecooking is waayyyyyyyyy cheaper, my guess would be a footlong for €6.
I reckon 4 homemade footlongs with ham, cheese and veggies cost around €6 + leftover ham, cheese and veggies making for at least another salad.

Homemade is often much cheaper and depending on what you make just as fast.
My staple is to stir-fry vegetables with some chicken or whatever you like and rice or noodles.
Pasta is great as well (homemade sauce is the best!).

One extremely simple meal I enjoy is greek pasta with chicken and tarragon sauce.
When your water for the pasta is boiling start frying chicken (salt + pepper).
When the chicken is browned, add thick cream to the pan and reduce it to whatever thickness you like.
Near the end add dried tarragon to taste (a lot is great :D) and taste whether it needs additional salt/pepper.

This should be ready in ~20 minutes (the time it takes to boil the pasta) and it won't get much easier.
You could add boiled broccoli or cauliflower which goes great with it (same time extra pot :D).

Overall I used to prepare meals for at most €4/serving when I lived in a dorm room. Often costing less than €1 while very balanced.
 
  • Like
Likes Evo, EnumaElish and Sophia
  • #23
WWGD
Science Advisor
Gold Member
2019 Award
5,410
3,486
Some other tricks:
1)Cereal: to help fill you up. Throw in some yogurt (buy in bulk), berries for health.

2) Instant rice (wont go bad, already cooked, just need to microwave --less labor) a whole cooked chicken from the supermarket, which can last up to three days and around 3 meals. You can then throw in a can of beans, some tuna, or some eggs (before microwaving the rice, so it becomes cooked there).
 
  • Like
Likes kolleamm
  • #24
209
228
You can buy a whole cooked chicken, Caesar salad and tortilla wraps and make chicken Caesar salad wraps for relatively cheap here. It's about $14-15, but it's quick, tasty, and you get about 4 or 5 wraps. Good for dinner and lunch the next day.
 
  • Like
Likes Evo and Pepper Mint
  • #25
Nidum
Science Advisor
Gold Member
2,990
848
No college catering services any more ? We had an excellent assortment of different eating facilities on campus .

Top class one was The Refectory which offered a range of quite good quality full meals and a panoramic view of the Mumbles Bay .
 
Last edited:
  • Like
Likes Sophia

Related Threads on Is a Subway footlong worth the money?

  • Last Post
2
Replies
28
Views
3K
  • Last Post
Replies
4
Views
1K
  • Last Post
3
Replies
50
Views
7K
  • Last Post
Replies
4
Views
2K
  • Last Post
2
Replies
41
Views
3K
  • Last Post
Replies
3
Views
2K
  • Last Post
Replies
7
Views
2K
  • Poll
  • Last Post
4
Replies
96
Views
11K
  • Last Post
Replies
11
Views
2K
  • Last Post
Replies
3
Views
2K
Top