Meters of water are in a cylindrical cumulus cloud

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
bilalbajwa
Messages
28
Reaction score
0
Please help me!

Homework Statement



A cubic centimeter in a typical cumulus cloud contains 50 to 500 water drops, which have a typical radius of 10 µm. For that range, give the lower value and the higher value, respectively, for the following.
(a) How many cubic meters of water are in a cylindrical cumulus cloud of height 3 km and radius 1 km?

The Attempt at a Solution



Vdrop = 4/3 * pi * (10^-6 m)^3 = 4.189(10^-15) m^3

Vdrop*50 = (4.189(10^-15) m^3)*50=2.094*10^-13m^3---volume of water in a cubic centimeter of lumus cloud
Vdrop*500 = (4.189(10^-15) m^3)*500=2.094*10^-12m^3---volume of water in a cubic centimeter of lumus cloud

Vcloud = pi * 3(10^3) m * (1(10^3) m)^2 = (9.42*10^9) m^3

Lower value = 0.000001 m^3 volume can hold 2.094*10^-13m^3 vol of water
(9.42*10^9) m^3 volume can hold [(2.094*10^-13m^3)/0.000001 ]*((9.42*10^9) m^3) IS THIS RIGHT?
 
Physics news on Phys.org
Yes, that's right. Why do you doubt it?