Potential Energy of two small metal speheres

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 1K views
GenericPhy
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement



Two small metal spheres, A and B, of mass mA = 6.5 g and mB = 12.7 g have equal positive charges of 8 μC. The spheres are connected by a non-conducting string of negligible mass and with length d = 1.4 m, which is much greater than the radii of the spheres.

a) What is the electrical potential energy of the system?

b) Suppose you cut the string. At that instant, what is the acceleration of each sphere?

Homework Equations



Coulomb's Law

The Attempt at a Solution



I can't figure it out
 
Physics news on Phys.org
That's not an attempt. Surely you must have done something? Or do you at least have some idea of what concepts might be relevant, and how you might use them?