Simple Harmonic Motion: Maximum Speed of a Grandfather Clock Pendulum in cm/s

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
chess10771
Messages
9
Reaction score
0

Homework Statement


A grandfather clock is constructed so that it has a simple pendulum that swings from one side to the other, a distance of 22.0 mm, in 1.00 s. What is the maximum speed of the pendulum bob? Use two different methods. First, assume SHM and use the relationship between amplitude and maximum speed.
First answer to be in cm/s

Second, use energy conservation. Assume g = 9.81 m/s2
Second answer to be in cm/s


The Attempt at a Solution


The amplitude is (22.0 mm)/ 2 = 11.0 mm and the period is 1.00 s.
1st method:
(2*pi*11*10^-3 m) / 1 s = 6.91 cm/s
6.91 isn't showing as the correct answer, wondering what i did wrong.
 
Physics news on Phys.org