Weight of 7 ft Water Column w/ Radius 1.1m

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 3K views
missashley
Messages
34
Reaction score
0

Homework Statement


What is the weight of a column of water 7 ft high with a radius of 1.1m?
The density of the water is 1000 kg/m/m/m
Answer in units of N.

Homework Equations



Volume = pi * r^2 * h
7 ft = 2.1336 m
Weight = Volume * Density

The Attempt at a Solution


Volume = 3.14 * 1.1^2 * 2.1336 = 8.1064 m^3

Weight = 8.1064 m^3 * 1000 kg/m^3
Weight = 8106.39984 kg

1 Newton = kg * m/s2

i'm stuck here
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
Weight = Volume * Density

Your formula is not quite right.

It should be: Mass = Volume * Density

Mass is expressed in kilograms.

The weight of an object is equal to its mass multiplied by g, where g is the acceleration due to gravity (9.81 m/s^2). Weight is expressed in Newtons.
 
missashley said:
Weight = 8106.39984 kg

1 Newton = kg * m/s2

As stated above, take this as mass and multiply it by gravity, which will either be 9.81 or 10 depending on your level.