What is the acceleration of the speaker cone with these specifications?

  • Thread starter Thread starter Mathysics
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Acceleration
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 1K views
Mathysics
Messages
37
Reaction score
0
the following data apply to the speaker system:
coil diameter = 5.8cm
coil turns = 86
coil and cone mass = 30g
magnetic flux density = 0.12T
Current in the coil = 1.8A
Using the above data, the acceleration of the cone will be?
A) 12.6 b) 79.3 c) 113 d) 247

This comes from my revision sheet i don't know how number of turns related to this

30/1000 x a = 1.8 x 0.12 x 2pi x 5.8/100 x 86

a = 113 (SOLVED THX!)
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
.. so you've solved this OK now?! :smile:

Also.. Remember your units! :wink: