What is the Correct De Broglie Wavelength for a C60 Molecule?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
math_04
Messages
21
Reaction score
0

Homework Statement



In one of the classes, a recent experiment showing the interference of C60 molecules using a double slit apparatus was discussed.

(a) If the average velocity of the C60 molecules is v= 200 m/s, calculate the De Broglie wavelength for a C60 molecule

Homework Equations



lamda = h / p

where p = mv

The Attempt at a Solution



so m = 12 x 60 / 1000 to convert into kilograms.

p = m x v = 144

lamda = 6.63 x 10^-34 J.s / 144 kg m/s= 4.604 x 10^-36 m

Now that does not seem right because you can hardly see a wavelength that small. Is something wrong with what I have done.

Thanks.
 
Physics news on Phys.org
Calculation of mass of C60 is wrong.
It is 12X60 amu.
1 amu = ...kg ?