I would like to screw things up a little bit. Here is a little thought experiment that I want to share. But first, the definition of 1 Joule:
1 Joule = 1 Newton * 1 meter
Now imagine three objects, A, B and C, all with the mass 1 kg, floating around in space. A and B moves uniformly relative to C, with the speed of 1 m/s.
Now, A has a rocket engine, and a fuel tank. It contains exactly enough fuel to apply the force 1N over 1m relative to B(!). My question is, how much energy does the fuel contain?
The easy answer is 1 Joule (relative to B). But if you measure it relative to C, things get quite interesting. The time it takes to accelerate and travel 1m relative to B is found as follows:
1m = acceleration * t2 / 2 =>
t = sqrt(2) = 1.4142...
How far does A travel relative to C during this time?
distance = vt + at2 / 2
...and we have t = 1.4142..., v = 1m/s and a = 1m/s2, which gives a distance of 2.4142 meters. That means that we have applied the force 1N over more than 2 meters, which in turn means that we have spent 2.4142 Joules of energy (relative to C)! This is inconsistent, and means that the engine's effect increases as the speed of A increases. So something must be wrong. But what?